Proč běhat?

  • Běh vás dělá šťastnější

Pokud běháte již delší dobu, jistě jste už na to sami přišli. Nezáleží na tom, jak se v daný moment cítíte, po pravidelném cvičení se prostě budete cítit lépe. Vědci z Medicine and Science in Sports and Exercise zjistili, že i pouhá třicetiminutová rychlochůze na pásu vás může dostat z každodenních depresí a zlepšit vám náladu. Studie také ukázala, že ve dnech, kdy se vám opravdu nechce a musíte se nutit cokoliv dělat, běh eliminuje pocity úzkosti a deprese.

  • Běhání vás udržuje ve formě

Každý ví, že během běhání se spalují kalorie. Bonusem je, že kalorie se spalují i potom, co skončíte. Nejnovější studie říkají, že pravidelné cvičení zvyšuje schopnost spalování kalorií po ukončení vašeho sportovního výkonu. K tomu, abyste tohoto dosáhli, je třeba trénovat na 70% VO2 max. To je o něco rychlejší než vaše snadné tempo a o trochu pomalejší než maratónské tempo.

Tepovou frekvenci a zónu, ve které spalujete kalorie vám pomůže hlídat nějaký kvalitní sporttester.

  • Běhání zvyšuje dlouhověkost

Je dokázáno, že zvýšení dlouhověkosti je pravděpodobné dokonce i s minimální fyzickou aktivitou, což znamená minimálně 30 minut, pětkrát týdně. Obří studie v časopise PLOS Medicine ukazuje, že když různí lidé začali cvičit, žili déle. Kuřákům aktivní životní styl přidal čtyři roky života, nekuřákům roky tři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *