Hrudní pás – jak se o něj starat?

Hrudní pás je důležitou součástí sporttesteru, a proto by měl být v dobrém stavu. K tomu aby fungoval co nejlépe a nejdéle je zapotřebí se o hrudní pás dobře starat.

Ptáte se proč? Je potřeba si uvědomit některé důležité vlastnosti hrudního pásu. Hrudní pás nemá vypínač. Proto se spouští a vypíná automaticky, pokud zaznamená zvýšenou elektrickou vodivost. Když přiložíte hrudní pás k tělu, automaticky se spustí. Po ukončení aktivity, kdy hrudní pás nezaznamená elektrickou vodivost po dobu přibližně 15 minut, se hrudní pás sám vypne. Tím se šetří baterie.

Hrudní pás

Problém nastává kupříkladu v momentě, kdy po tréninku mokrý upocený pás zamotáte spolu s mokrým ručníkem a hodíte do tašky. Hrudní pás je díky zvýšené elektrické vodivosti stále zapnutý. A baterie se vybíjí. Tento případ není nijak neobvyklý. Může se také stát, že hrudní pás s mokrým popruhem smotáte a uložíte do tašky. Opět se hrudní pás nemusí vypnout, protože zaznamenává zvýšenou elektrickou vodivost.

Pokud pás nemyjete po každém použití začne se v něm usazovat sůl z potu. Pokud sůl dosáhne určité koncentrace, stává se, že takto nasolený popruh zadržuje vodu i ze vzduchu, a stává se tak trvale vodivý. Tím zůstává senzor pásu stále zapnutý a výdrž baterie se zkracuje.

Jak se tedy starat o hrudní pás?

Pokud je to technicky možné, sundejte snímač (vysílač) z popruhu (např. u Polar Wearlink, Suunto Comfort belt, Garmin Premium HR Belt a pod.) ihned po ukončení tréninku/cvičení. Tím hrudní pás přestane zachycovat vodivost, neboť kontaktní plochy jsou oddělené od samotného snímače, a vypne se. Textilní popruh s kontaktními plochami vyperte v ruce vlažnou vodou a osušte.
Pokud je snímač/vysílač neoddělitelnou součástí hrudního pásu (například u Sigmy, Beureru a dalších levnějších sporttesterů) je zapotřebí po tréninku dobře umýt hrudní pás, hlavně v místech, kde jsou kontaktní plochy pásu a řádně vysušit. Popruh je dobré občas také vyprat.
Umytý a osušený hrudní pás držte v suchu. Suchý pás v mokrém ručníku, nebo vlhké nevětrané tašce se může díky vysoké okolní vlhkosti opět spustit.

One thought on “Hrudní pás – jak se o něj starat?

  1. Pingback: Co dělat, když nefunguje hrudní pás? - sporttester.info

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *