Měření tepu s bluetooth pásem Polar H7

Pokud pokukujete po sporttesteru a máte chytrý telefon, zvažte možnost propojení chytrého mobilu (např. iPhone, Samsung Galaxy S5 a jiné) s hrudním pásem. Získáte tak pokročilý sporttester s GPS za cenu základního sporttesteru (tady samozřejmě nepočítám cenu samotného chytrého telefonu).

V dnešní době jsou v chytrých telefonech velmi oblíbené sportovní aplikace, které díky GPS zaznamenávají vaši trasu, rychlost a hromadu dalších informací. Bylo proto jen otázkou času (a dostupné technologie), kdy se objeví i hrudní pásy. Hrudní pás propojitelný s mobilem je na světě už celkem dlouho, ale jednalo se vždy o celkem speciální řešení. Teprve s větším rozšířením technologie Bluetooth Smart se do výroby pustili i ti největší hráči na trhu se sporttestery.

Finský Polar přišel před (dnes už delším) časem s bluetooth hrudním pásem Polar H7. Jedná se o hrudní pás, tak jak jej můžete znát ze sporttesterů Polar vyšší třídy, doplněný o technologii Bluetooth Smart.

(Polar H7 s telefonem Iphone 4S a aplikací Polar Beat)

(Polar H7 s telefonem Iphone 4S a aplikací Polar Beat)

Na trhu se objevilo mnoho dalších výrobců hrudních pásů s bluetooth. Nicméně Polar H7 je stále zajímavý tím, že umí vysílat signál do sporttesterů od Polaru a současně do mobilního telefonu vybaveného technologií Bluetooth Smart. Pokud vám stačí jen spojení s mobilním telefonem, vystačíte si s levnějším modelem – Polar H6.

polar-beat-androidCo se týče kompatibility tohoto pásu, pokud máte iPhone 4S a vyšší, nebudete mít problém. Horší to je u chytrých telefonů s Androidem. Díky rozmanitosti zařízení a verzí Androidu se může stát, že pás nebude možné spárovat. Základním předpokladem pro funkčnost je Android verze 4.3 a vyšší a samozřejmě podpora Bluetooth Smart v telefonu.

Polar nabízí také Bluetooth hrudní pás pro telefony s Bluetooth starší verze. Ale zpět k Polar H7.

Co vše potřebujeme k měření tepu?

Máme kompatibilní telefon, máme hrudní pás Polar H7, ale abychom jej mohli začít používat, potřebujeme k tomu ještě aplikaci. Na výběr máme opravdu mnoho aplikací, a je opravdu na vás, kterou si vyberete. Z nejnámějších uvedu například Endomondo, Runkeeper, Sporttracker nebo aplikaci přímo od polaru – Polar Beat. Všechny nejoblíbenější aplikace mají podporu pro hrudní pásy. Pokud jste již před zakoupením pásu některou z aplikací používali, můžete rovnou párovat.

Párování

Možná se budete divit, ale hrudní pás byste těžko hledali jako běžné příslušenství v nastavení -> Bluetooth. Hrudní pás se páruje až přímo ve vaší sportovní aplikaci.

Před párováním si hrudní pás nasaďte. Pokud pás není na těle a neměří tep, vypne se a nevysílá (z důvodu úspory baterie). Pak teprve zahajte párování v aplikaci.

Jaké data z pásu dostanu?

Tady to není ani tak o pásu, jako spíše o aplikaci, kterou používáte. Hrudní pás posílá do mobilního telefonu jen informaci o aktuálním tepu. Tyto data pak už zpracovává samotná aplikace a záleží tedy na aplikaci, která data vám vypočítá a zobrazí.

Tep a spálené kalorie vám zobrazí snad všechny aplikace, které existují, ale pokud chcete zobrazit zóny tepové frekvence, ve kterých jste se pohybovali, nebo grafy, budete muset pečlivěji vybírat z aplikací.

Aplikace

Osobně jsem otestoval několik aplikací. Nejdéle používám Runkeeper a aktuálně testuji Endomondo a Polar Beat. Nebudu se rozepisovat do podrobna o jednotlivých aplikacích, spíše se pokusím shrnout to, co se mi na nich líbilo či nelíbilo.

Endomondo
endomondo-iphone-new-design-v2
Endomondo je jedna z nejoblíbenějších sportovních aplikací. Nabízí jak neplacenou, tak i placenou verzi. Je to rychlá aplikace, která nabízí už ve free verzi spoustu hodnot. Co se mi na Endomondu ale líbilo nejvíce je to, že je v češtině. Pokud s angličtinou nemáte problém, nemusíte to řešit. Pokud ale neovládáte nějaký světový jazyk, sáhněte po Endomondu. Nabízí toho opravdu hodně, dobře vypadá, je to rychlá aplikace a dostanete z ní i dost zajímavých dat. Pro sledování vývoje kondice se můžete otestovat různými testy (běh na 1500m, Cooper test, test chůze na jednu míli atd).

Veškerá data je pak možné v klidu prohlédnout online na www.endomondo.com (tady už češtinu nenajdete).

Runkeeper

runkeeper-iphoneRunkeeper používám nejdéle, vlastně už několik let. Líbil se mi dizajnově a v době, kdy jsem vybíral měl i velmi dobře zpracované hlasové upozoňování. Nebylo to tak robotické, jako u ostatních. Také nabízí placenou i neplacenou verzi. Líbí se mi, že u placené verze jsou až opravdu ty největší vychytávky, bez kterých se prostě obejdete. Oproti tomu Endomondo má zpoplatněné i věci, které ostatní aplikace běžně zobrazují (grafy a podobně). Na Runkeeperu se mi líbí, že si můžete nastavit různé cílé. Zhubnout 5 kg, nebo uběhnout 50 km za měsíc a podobně. Postup vám pak hezky vykreslí v grafu.

Co ale musím Runkeeperu vytknout je rychlost aplikace na iPhone 4S. Endomondo i Polar Beat startují téměř okamžitě (zhruba 2-5 vteřin), Runkeeper startuje i více než 15 vteřin. Zdá se to jako blbost, ale když se třeba rozběhnete, a vzpomenete si že jste si nezapli měření, můžete uběhnout kus cesty, než se vám aplikace rozjede. A pak ještě čekáte, než se vám načte GPS a spustí se měření.
Snad to v nějaké další aktualizaci opraví.

Polar Beat

polar-beat-iphone“Tovární” aplikace z Polar. Pěkný design, výborná rychlost, dostatek informací. Přesto zobrazuje méně dat, než výše uvedení konkurenti. Polar Beat je zdarma, a můžete si přikoupit jednorázovou platbou jen speciální funkce (viz obrázek nad tímto textem, prostřední obrazovka). Endomondo a Runkeeper nabízí měsíční předplatné.

Co se mi hodně líbí je vychytávka – Relive v online aplikaci. Z vaší aktivity vám Polar vytvoří krátký film. Ukázka třeba zde.

Závěr

Pokud už pás máte, a vybíráte aplikaci, doporučuji stáhnout několik “adeptů do výběrového řízení”, a zapínat je všechny současně. Po několikátém tréninku pak můžete porovnat způsob a jaké data vám aplikace poskytne, jak se s ní pracuje, jak se vám líbí nebo jak je rychlá. A po celkovém zhodnocení si můžete vybrat tu pravou. Telefon to bez problémů zvládné a na baterii to téměř nepoznáte.

Řešní mobil + hrudní pás se mě osobně velmi zamlouvá. Jednoduchým způsobem se z mobilu stane sporttester s GPS. Aplikací je dostupných spousta a věřím, že si každý najde tu svou oblíbenou.

36 thoughts on “Měření tepu s bluetooth pásem Polar H7

 1. Jaromír Bouzek

  Dobrý den
  Prosím o informaci než si koupím hrudní pás POLAR H10.Mám elektrokolo Haibike se systémem ovládání elektromotoru Bosch přes mobilní telefon aplikací Cobi. Je to docela nový system na kola.V aplikaci je možné navolit
  sport režim a v něm se zobrazuje ikona srdečního tepu. Bude POLAR H10s touto aplikací Cobi umět spolupracovat? Zobrazí se ve volném políčku naměřená hodnota hrudním pásem?
  Mám telefon Sony Xperia.
  Děkuji

  Reply
 2. Pavla Navrátilová

  Dobrý den, moc prosím o radu. Mám Polar V800. Ve snímači tepu H7 mi asi došla baterie a tak jsem ji vyměnila, ale i tak se mi tep neukazoval. Odstranila jsem tedy párování a i na Polar Flow. Teď mi to ale nejde zpětně spárovat a ani přidat snímač na Polar Flow.
  Poradíte mi prosím?
  Děkuji.

  Reply
 3. Michal

  Zdravím. Nemáte někdo zkušenosti s nějakým sporttesterem, který jde propojit s Endomondo profilem? Kdesi jsem o tom četl… Nebaví mě běhat s mobilem.
  Díky za odpověď.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, propojit jde hrudní pás, ale jestli přímo sporttester s tím nemám zkušenost.

   Reply
  2. Pavel

   Tomtom má sporttestery, které umí po synchronizaci exportovat do několika služeb současně. Umí Garmin Connect, Endomondo, Runkeeper, Strava a ještě nějakou. Osobně používám Endomondo, a synchronizaci hodinek je to téměř okamžitě v Endomondu. Nic se nemusí přeťukávat, funguje to zcela automaticky.

   Reply
 4. Lukáš

  Pořídil jsem si Polar H7, bohužel mi funguje pouze v aplikaci Polar Beat. Runkeeper, Endomondo, Sportracker ani Runtastic pás nenajdou, což mě poměrně štve, protože využívám app Runstastic. Nemáte tušení, kde by mohl být problém?

  Díky

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Zkuste zaktualizovat aplikaci Runtastic a restartovat vše- mobil, hrudní pás, smažte z mobilu spárovaný H7, jako byste začínal od začátku. Většinou to pomůže.

   Reply
 5. monika

  super článek i takhle s časovým odstupem. ráda bych se ale zeptala, jak to provést v případě, že chci mít hrudní pár k něčemu připojený během plavání? co by se dalo použít místo telefonu (a hodinek za 5k)? předem díky :)

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Všeobecně se hrudní pásy moc nehodí pro plavání. Je lepší spíš využít hrudní pás k tomu určený, vyrábí ho např. Garmin – model HRM Swim nebo Suunto Smart sensor. Nebo pak je možnost investovat do hodinek, které mají snímání tepu přímo v hodinkách a můžete s nimi rovnou plavat a měřit tep- Polar A360 se mi na to osvědčil výborně.

   Reply
   1. monika

    děkuji za odpověď! to ale asi pořád nebude řešit přenos signálu do mobilu, že? :))

    Reply
    1. Zuzka Post author

     Suunto Smart sensor darta ukládá a až poté odesílá do mobilní aplikace nebo hodinek.

     Reply
  1. Zuzka Post author

   V tomto případě může být problém v hrudním páse, pokud nefunguje žádná aplikace, doporučuji poslat na reklamaci.

   Reply
 6. Marek

  Uvazuji o koupi hodinek M400, ale je jejich hrudni (H6) pas vodotesny? Pokud ne, bude kompatibilni, kdyz si koupim hodinky bez HR a k nim koupim nejaky vodotesny Polar HR?

  Reply
  1. Pavel

   Hrudní pásy od polaru jsou voděodolné a dá se s nimi plavat. Nicméně si myslím, že bluetooth ve vodě fungovat nebude. Myslím tím přenos z hrudního pásu do hodinek.

   Reply
 7. Jirka

  Ahoj. Runkeeper mi uz asi dva tydny nezobrazuje tep ani po restartu Bluetooth. Sede srdicko s vykricnikem. kdyz na nej kliknu zarizeni vidim a vyberu ho a nic. Srdce zmizi. Drive to uz take zlobilo ale nakonec zcervenalo a tep se rozebehl. Ted po updatu RK uz nic. Mam jeste Polar Beat a tam se tep ukaze okamzite po startu splikace. rad bych pokracoval s RK… neresil nekdo jak na to? Dik

  Reply
  1. Pavel

   Zkusil bych zařízení odpárovat, a vymazat paměť aplikace (android) případně přeinstalovat, a pak zase znovu zpárovat.

   Reply
 8. Jiří Slanina

  Dobrý den
  Rád bych si koupil hrudní pás Polar H7, ale nevím zda je kompatibilní s přístrojem SONY xperia V (LT25i) verze Androidu je 4.3. Nevíte, kde se dá zjistit, které přístroje jsou kompatibilni s tímto pásem?

  Dekuji

  Reply
  1. Pavel

   Dobrý den, pro H7 musí telefon splňovat dvě věci. Mít android 4.3 a vyšší, a Bluetooth verze 4.0 a vyšší.

   Reply
 9. LenkaK.

  Dobry den, zvazuji koupit Polar H7. Je mozne jej propojit se starsima hodinkama Polar a sice modelem F7 (nikoli FT7)? Pokud ne, prodava se Polar H7 jako soucast nekterych damskych Polar hodinek, popripade ktere damske hodinky je mozne k nemu dokoupit, abych mohla soucasne spojit tento pas s hodinkama i telefonem? Predem moc dekuji za odpoved.

  Reply
  1. Pavel

   Dobrý den, propojit to lze s modernějšími sporttestery od polaru. Jinak tento pás je součástí balení sporttesteru Polar M400 (lze zakoupit i bez pásu). M400 se umí propojit s mobilem.

   Reply
 10. Pavel

  Dobrý den,
  nevíte někdo zda lze Polar H7 spárovat i s rotopedem mám rotoped ENERGETICS CT 350 a rád bych pas využíval jak s rotopedem tak i s telefonem. Lze v Polar H7 vyměnit baterii a nebo je jen na jedno použití.
  Díky za odpověď.

  Reply
  1. Pavel

   Dobrý den, H7 vysílá dva signály. Teoreticky by to mohlo fungovat, ale tady záleží na rotopedu, na jaké frekvenci funguje. Baterie v H7 je vyměnitelná.

   Reply
 11. petr

  Dobrý den
  chtěl bych si pořídit polar m 400 jaké jsou možnosti propojení s endomondem dají se odesílat celé tréninky mam telefon s Windows mobile
  Děkuji

  Reply
  1. Pavel

   Dobrý den,
   Polar m400 nejsou kompatibilní s žádnou jinou aplikací než Polar Flow. Navíc ta je prozatím jen pro iPhone a Android zařízení. Windows Phone není podporován.
   Jediné co je možné je, že při tréninku budete zaznamenávat jak do hodinek, tak do endomonda (hrudní pás Polar H7 je možné zpřístupnit jak pro hodinky, tak pro mobil současně). Ale budete mít dvoje oddělená data.

   Reply
   1. JiTi

    Trenink lze z weby exportovat uz od uvedeni hodinek a pak importovat do Endomonda pres GPX export session. Otevre se jednotlivy trenink a dole jsou buttony export session and remove session.

    Reply
 12. Michal Kolář

  Dobrý den

  Dostal jsem od ženy k Vánocům vysněný měřič TF. Jedná se o POLAR H7 a s mým telefonem HTC ONE M7 32GB (801n) , který mám jak Bluetooth 4.0 tak Android 4.3 se mi nedaří jej spárovat v aplikaci Sports Tracker. Mám placenou rozšířenou verzi PREMIUM. Prodejce pásu není schopný mi poradit proč nejde udělat párování v aplikaci (v nastavení tel/bluetooth se mi spárovat podařilo a zkoušel jsem připojovat v apce jak s párovaným zařízením v tel, tak i nepárovaným, oboje bezvýsledku). Samozřejmně jsem měl při pokusech pás na sobě, a pro ujištění, že je funkční, jsem jej zkusil připojit i na Iphone 5S v apce Endomondo a bezproblému hned fungoval…
  Prosím o rady co s tím, jak postupovat nebo co dělat….
  Děkuji
  S pozdravem
  Michal

  Reply
  1. Pavel

   Dobrý den Michale, tady se těžko radí.
   Základní postup je, že si hrudní pás připnete na tělo, v telefonu jdete přímo do aplikace, a tam si hrudní pás vyhledáte a spárujete. V nastavení telefonu se to nedělá. Zkuste ještě párovat s jinou aplikací (třeba Runkeeper). Aby jsme vyloučili chybu aplikace. Každopádně z nastavení telefonu / bluetooth ten pás smažte.

   Reply
 13. Monika

  Dobrý den.

  Chtěla jsem příteli pořídit sporttester ale nyní jsem si všimla, že tu píšete o hrudním pásu Polar H7 a teď nevím, co je lepší? Přítel má iphone 5C, tak by s propojením neměl být problém. Nevím, kdy se rozhodnout pro hodinky nebo raději propojení s telefonem? Co se týče toho, že se dát použít i s hodinkami…může tedy současně odesílat data do mobilu a také do hodinek?

  Reply
  1. Pavel

   Dobrý den,
   ano, může současně posílat data jak do mobilu, tak i do sporttesteru. Je potřeba si ale uvědomit, že data budou dvojí. Jedny ve sporttesteru, a druhé v mobilu. Zcela nezávisle na sobě.
   Hrudní pás + mobil je dobré řešení. Ale má svoje limity (třeba při plavání) a omezení. Navíc hrudní pás zprostředkovává jen tep. Zbytek je na aplikaci v mobilu. Ne vždy z nich jde dostat to, co dostanete ze sporttesteru.

   Reply
 14. KajosH

  Dobry den,
  zakoupil jsem si tento hrudni pas a propojil jej s Polar Beat bez jakehokoliv placeneho rozsireni. Vse funguje temer perfektne jen mi chybi vypocet spaleneho tuku, tato polozka zustava stale prazdna. Nastava tahle chyba jen u me – tato funkce je soucasti nektereho z placenych balicku, nebo je to obecny problem aplikace???

  Dekuji za odpoved.

  Reply
  1. Pavel

   Dobrý den, nejsem si jistý, jestli je to rozšířením nebo ne, ale procento tuků lze vidět online v deníku. flow.polar.com
   V samotné aplikaci to neuvidíte. Jen na webu ve Flow. Když si rozkliknete váš trénink, tak vpravo nad mapou je tlačítko More. Když to rozkliknete, uvidíte detailnější data o tréninku. Na mě tam vypadává i procento tuků ze spálených kalorií.

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *