GPS nebo Footpod?

Měření rychlosti a ujeté/uběhlé vzdálenosti při sportovních aktivitách lze provádět několika způsoby. Nejčastěji pomocí GPS nebo Footpodu (krokoměr).
Velmi často se nás ptáte, jaké má výhody GPS, jaké footpod a co si vlastně vybrat.

Začněme tedy GPS.

U sporttesterů se můžete setkat se dvěmi variantami provedení. Integrovanou GPS přímo ve sporttesteru a nebo GPS jako externí (doplňkový) modul ke sporttesteru. Integrovaný modul má výhodu v tom, že nemusíte nosti další zařízení. Nevýhodou je pak velikost samotného sporttesteru, a také nutnost nabíjet sporttester podobně jako mobil. U externího modulu pak měníte baterii jen v modulu. Výdrž sporttesteru externí GPS ovlivní jen minimálně.

Velkou výhodou GPS je univerzálnost. GPS je jedno jestli běžíte, jedete na kole nebo inlajnech, lyžujete nebo sjíždíte řeku. Při všech vašich aktivitách bude měřit rychlost a vzdálenost. Některé pokročilejší GPS moduly jsou schopné zaznamenávat i trasu, a tu pak zobrazit v aplikaci, či na webu.

Nevýhodou GPS je pak to, že musíte být venku. Pro fungování GPS a příjem signálu ze satelitů je nutný výhled na nebe. Při sportovních aktivitách se pak může stát, že v hustě zalesněném prostředí, nebo na sídlištích a městské zástavbě nemusí GPS zachytit dostatek satelitů, a prostě chvíli neměří. Nemusíte se ale bát, že by jste přišli o kus trasy. Jakmile GPS znovu zachytí signál, dopočítá data od posledního místa, kde signál byl. Pokud například běžíte klikatou lesní stezkou, data budou zkreslená. GPS totiž spojí poslední bod, kdy byl signál ztracen, s prvním bodem, kdy signál opět nalezen, přímkou.
Další nevýhodou GPS je odchylka. Záleží na počtu dostupných satelitů, a také na kvalitě použitého čipu v GPS. Čím kvalitnější čip, a čím více aktuálně “vidíte” satelitů, tím přesnější hodnoty získáte. Odchylka orientačně může být od 2 metrů až klidně ke stovce. Záleží na podmínkách.

GPS je tedy vhodná na delší trasy. Pokud potřebujete měřit rychlost například na stovce, GPS vám moc nepomůže.

Footpod je druhou možností, jak měřit rychlost a uběhlou vzdálenost.

Footpod, nebo-li nožní snímač rychlosti je ve své podstatě krokoměr. Ten, po umístění na botu, snímá otřesy způsobené dopadem nohy na zem při chůzi či běhu. Moderní footpody však umí více. Díky několika pokročilým senzorům snímají nejen dopad nohy, ale také její akceleraci a směr pohybu. Díky tomu je footpod schopen zaznamenat i různé délky kroku a podobně. Přesnost footpodu dosahuje až k 98%. Předpokladem přesného měření je však dobrá kalibrace.
Nevýhodou footpodu je jeho jednoúčelovost. Je určen pouze na běh a chůzi.
Naopak výhodou footpodu je to, že nejste závislí na satelitech, jako GPS, takže můžete měřit i v tělocvičně, v hustém lese a všude tam, kde by GPS signál neměla.

Co tedy vybrat?

Pokud jste běžec, a nepotřebujte měřit rychlost a vzdálenost například na kole, běžkách a podobně, sáhněte po footpodu. Pokud jste multisportovně zaměření, zvolte GPS.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *