Výbava pro běžce

Co si pořídit na běhání

Každý, kdo to s během myslí vážně, po čase zjistí, že v běžném oblečení a obyčejných botách to prostě není ono. Zvlášť pokud se chce také dále zlepšovat, aniž by přespříliš namáhal klouby nebo řešil častá prochladnutí.

Právě proto je k dispozici běžecké oblečení a speciální běžecká obuv včetně moderních sportovních hodinek, které vám pomohou ve sledování a dalším zlepšení vašeho výkonu. Jelikož oblast běžeckých doplňků je poměrně dost obsáhlá, podíváme se na základní druhy oblečení a vybavení, které by vám neměli chybět v šatníku či na ruce.

Běžecké boty

Asi nejdůležitější součást běžecké výbavy, neboť právě kvalitní běžecká obuv je zodpovědná za kontakt vašich nohou s povrchem, odpružení a dobré vedení pohybu v každém terénu. Proto je také výběr běžecké obuvi dost náročný. Při výběru byste měli brát v potaz:

  • Kde budete běhat (terén, silnice, ve městě, atd.)
  • Jak dobře vám běžecké boty sedí – (netlačí, nejsou úzké, typ došlapu)
  • V jakém styl tréninku používáte (krátké trasy, delší, sprinty atd.)
  • Kvalitní značku a design (lepší zpracování obuvi, bezpečnostní prvky, atd.)

bot
Mezi nejvíc oblíbené značky patří běžecké boty Nike a běžecké boty Adidas. Obě se specializují právě na běhání a v jejich nabídce najdete jak boty pro rekreační běh tak pro profesionální použití. Jedna z novinek je např. běžecká bota Nike Flyknit, která váží pouhých 160 gramů, takže ji v podstatě necítíte. Rada na závěr nezapomeňte na běžecké ponožky, které mají speciální zóny pro zabránění otlakům a lépe tlumí nárazy!

Běžecké oblečení

Druhá důležitá součást výbavy každého běžce. Hlavní vlastnosti, které musí běžecké oblečení splňovat, jsou:

  • Udržet vás v suchu
  • Zajistit dobrý odvod potu
  • Udržet vás v teple
  • Pomáhat vám ve zlepšení vašich výkonů
  • Nabídnout zajímavý design a moderní technologie

V rámci běžeckého oblečení se řeší hlavně nákup kvalitního běžeckého trička, běžeckých kalhot, legín či kraťasů a pro horší počasí a chlad také běžecké bundy. Existuje samozřejmě také spousta dalších doplňků běžeckého oblečení, nicméně hlavní jsou výše uvedené.zen

Při jejich výběru se držte vlastností, které mají splňovat, a také zvažte podmínky, v kterých se bude běžecké oblečení používat. Jinak bude vypadat sestava pro léto a jinak pro podzimní běhání!

Začátečník i pokročilý běžec by si měl ke své výbavě pořídit také sporttester.

Vybírat lze z několika druhů, rozhodujícími faktory pro výběr jsou především cena a dostupné funkce.

Vybrali jsme pro vás 3 sporttestery.

Prvním z nich je Sigma RC 1209.

Tento velmi oblíbený sporttester rc1209ocení především začínající a středně pokročilí běžci, kteří hledají jednoduché ovládání a základní funkce jako je měření uběhnuté vzdálenosti, tepové frekvence, průměrné rychlosti, času a spálených kalorií.

Senzor z hrudního pásu je možné odepnout a měřit tak jen rychlost a uběhlou vzdálenost, bez měření tepu.

Druhým modelem je Garmin Forerunner 15.

Tyto malé sportovní hodinky zaznamenají vaši trasu, uběhlou nebo ušlou vzdálenost, spálené kalorie, rychlost, s připojením hrudního pásu také tep a mimo to i přesnou polohu GPS. Lze se s nimi napojit na online tréninkový deník Garmin Connect a sledovat tak své denní aktivity.

356735-garmin-forerunner-15

Patří do kategorie levnějších sporttesterů, nicméně svými vlastnostmi se může srovnávat s dražšími modely a to nejen díky malým rozměrům a velké výdrži baterie, ale mnoha funkcemi s jednoduchým ovládáním.

Pokročilí běžci a sportovci ocení sporttester Suunto Quest Black Running Pack.

Tento sporttester je velmi dobře vybaven funkcemi pro trénink. Mimo měření tepu, vzdálenosti, kalorií, času, GPS polohy si v hodinkách nastavíte svého trenéra, který povede vaše cvičení, a vy budete přesně vědět, jak intenzivní váš trénink je.puls_monitor_suunto_quest_running_pack_black_1

Trénink si můžete naplánovat sami nebo si vybrat z online vytvořených plánů.

Vše můžete sledovat a analyzovat online po připojení do aplikace Movescount.com.

S přibaleným USB podem Suunto Movestick Mini se připojíte k počítači a své výsledky můžete ihned sdílet na sociálních sítích.

 

Pokud běháte co nejdéle venku, bez ohledu na roční období, tedy i za šera nebo za tmy, rozhodně také doporočuju vybavit se i na večerní běh- to znamená reflexní prvky na oblečení, případné také osvětlení- vyzkoušenou mám čelovou svítilnu se senzorem pohybu, bezvadně funguje i bez nutnosti mačkání vypínače, hodí se hlavně v zimě, pokud běháte jako já s rukavicemi.

Z osobní zkušenosti bych doporučila mít s sebou i nějakou věc na obranu- bohužel se mi stalo, při večerním běhu parkem, mi cestu zkřížili dva podnapilí muži a měli hloupé narážky. Nic moc pocit. Od té doby běhám preventivně s pepřákem, nikdy nevím, kdy se může hodit. Navíc i ranní pejskaři stále nepochopili účel vodítka, zvlášť pokud mají živějšího pejska, a několikrát se mi stalo, že po mně takové “štěnátko” vystartovalo :) a páníček v nedohlednu, takže opět pro jistotu pepřový sprej u sebe…

peprovy-sprej-ko-jet

pepřový sprej

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *