Training zones

      12 Comments on Training zones

Training zones

Sport tester is a great helper, but if we don’t understand the information it gives us, it’s not really helpful. The most of sport testers work with training zones, which are ranges (given in percents from maximal heart rate) in which we should be in order to accomplish certain goals.

Tréninkové zónyThe majority of sport testers works with three basic training zones (some have five zones, but they just enhance the basic three zones). Sport testers calculate these zones from your maximal heart rate, which is being calculated from your personal information, such
as age, weight and so on. Or you can calculate it on your own, which is described in this article.

Zone 1: light training load

This zone moves in the range between 60-70% of your maximal heart rate. Note: Different manufacturers use different percentages. However, they don’t vary that much. For example, Sigma calls this zone „fat zone“.

This zone has the most effective fat burning (with longer activities). You can get into this zone just with walking or trotting. The activity is not so challenging and you can stay in this zone for a long time. It’s recommended for beginners, or those who lose weight or for faster healing after injury.

The fat in this zone can make up to 60% of the total burned calories.

Zone 2: medium training load

This zone moves in the range between 70-80% of the maximal heart rate. Note: Sigma call this zone „fit zone“.

This zone is ideal for improving your condition. Unlike zone 1, there’s less effective fat burning, but your condition gets better, in particular the work of the cardiorespiratory system. The training load is bigger and organism burns calories faster. However, it also needs to provide energy much faster, which can be done with sugars and their derivatives (glycogen, ATP) and partly fats.

Zone 3: high training load

A high training load is in the range between 80-90% of the maximal heart rate.

Training in such demanding zone is recommended only for short training. The training happens around anaerobic threshold and with these intensities it’s getting higher. That improves adaptation of your heart and the whole cardiorespiratory system to a higher training load.

The training load in this zone (and higher zones) is very difficult and intense, the organism starts to operate on an „oxygen debt“, where it can’t degrade lactate created in your muscles without access to oxygen. Training intensive like this one should be short (in a matter of minutes). However, the duration depends on the skills of individuals.

12 thoughts on “Training zones

 1. Eva Novotná

  Nemáte pocit, že většina zařízení počítá v jednotkách kcal, ale jde nejspíše jen o kJ? Nevěřím, když mi sporttester spočítá např. za 3 hodiny jízdy na kole průměr 22km/h přes 2.500 kcal. Vždyť je to strašně moc.. Sledovala jsem sporttesterem svých celých 24 hodin v kuse bez nijak zvláštních aktivit, se sedavým zaměstnáním, a naměřilo mi to 7.500 kcal. To není normální.. Do sporttesteru jsem nastavila svůj věk, pohlaví, výšku, váhu (celkovou). Kde je chyba?

  Reply
  1. Pavel

   Dobrý den,
   je to zvláštní. Ty čísla jsou hodně vysoké. To kolo mi nějak extrémní nepřijde. Není problém udělat 1000 kalorií za hodinu. Ale 7500 za den při nízké aktivitě, to se mi zdá hodně.
   Zkusil bych vyprat hrudní pás (pořádně), aby se odstranila sůl z potu. Není vidět, ale je dost vodivá a může dělat neplechu. Dále pak výměna baterií, jak v pásu, tak v hodinkách. Možná by nebylo špatné hodinky resetovat, a nastavit je úplně znovu (po výměně baterie).
   Pak znovu otestovat.

   Reply
 2. vladislav

  Dobry den,
  Prosim o radu na konkretnu znacku a model.
  Potrebujem merat tep (ak sa da bez hrudneho pasu ak nie tak potom model, ktory obdahuje aj hrudny pas), nastavenie niekolkych tepovych zon, cez ktore budem v urcitych casovych intervaloch pocas treningu prechadzat a vzdialenost. Dakujem velmi pekne za odpoved

  Reply
  1. Pavel

   Dobrý den,
   měření bez hrudního pásu při dynamických aktivitách zatím moc nefunguje, proto všichni velcí výrobci zůstavají u hrudních pásů.
   Co se týče doporučení, mrkněte na nový polar M400.

   Reply
  2. vladislav

   Dakujem, polar m 400 nie je dodavany s pasom. Ktory bude kompatibilny? Alebo mate este iny tip?:) ide o to, ze fazy treningu su rozkuskovane napr. 1 faza:10 min / 65% z TF 2. faza: 15 min / 80 %. a 3. faza: 5 min. / do 65 %.
   Dakujem

   Reply
 3. Vit

  Dobry den,

  Potřeboval bych aplikaci, kde si nastavim v jakem pásmu teprve frekvence chci trénovat a kdyz se vychylim z tohoto pásma telefon mi to začne hlasit napr. Pipanim.

  Víte o aplikaci, která to umí?

  Diky

  S pozdravem,

  V.

  Reply
  1. Pavel

   Bohužel nevím. Polar Beat ani Runkeeper to neměli, když jsem je testoval, ani Endomondo. Ale je možné, že teď už to některá z aplikací umí. Chce to prostě stáhnout pár aplikací a otestovat.

   Reply
 4. Pingback: Měření tepu s bluetooth pásem Polar H7 | Sporttester.info

 5. Jan Kokeš

  Dobrý den, chci se zeptat, jak poskládat trénink s abych spaloval i zvyšoval kondici, chodím běhat cca 5-6x tydně cca 45-60 min. Jestli chodit 3x fat zone a 3x fit zone, a kolik casu v techto zónách běhat?? Děkuji

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *