How to choose sporttester?

      978 Comments on How to choose sporttester?

How to pick a sport tester

The selection of sport testers is wide, there’s a lot of parameters and not everyone understands all of this. That’s why we’ll try to show it to you.

How to choose sporttester

Why do you need a sport tester?

If you’re not a professional athlete with a team of coaches and doctors, you can find it rather difficult to understand the impact of your training to your organism. You can train a little to accomplish your goals or you can train too much. If you overdo it, you can even harm yourself. And that’s why it’s good to use a sport tester while training. On a display, you can see your current heart rate which can help you to adjust the intensity of training. Most of sport testers also count calories, some even the percentage of fat from burned calories and many more interesting details. You can use them to even better optimization of you training and therefore even faster way of accomplishing your goals.

Sport tester can measure heart rate by several ways. However for sports, the most common way of measuring your heart rate is with a chest strap.

You can encounter sport testers that measure heart rate by touching a special space on the sport tester. You just put your finger on the dedicated spot and after five to ten seconds, your current heart rate is shown. This type of measuring isn’t suitable for dynamic sports. Imagine putting your finger on your watch while running, before you can see your heart rate. On top of that, the measuring happens only if you touch your watch. Sport testers like that are suitable for tourism.

Compared to that, measuring with a chest strap has several bonuses. A chest strap measures all the time, when it’s attached to your body. You don’t have to press anything. The data are transferred to the sport tester wireless. Therefore, you can see your current heart rate while training. Modern chest straps are comfortable and pleasant to wear. After a while of training, you barely know you‘re wearing it.

Measuring of heart rate is universal and it’s not dedicated just to specific sports.

You can use a sport tester while running, on a bike, on skates, while cross-country skiing, on ski, in a gym or even while kayaking. If you don’t need anything but measuring your heart rate, you can use basically any sport tester.

For those who want more information, there are several model situations.

I’m a beginner and I want cheap and good sport tester.

If you need only heart rate and calories measuring, there are many sport testers to choose from; the most favourite ones are Sigma PC15.11, Sigma PC 10.11, and Sigma PC 22.13.

I’m starting with training and mostly, I want to lose weight.

We recommend sport testers that can count the percentage of fat from burned calories. For example, Beurer PM 25 can’t do that, but it can tell you if you’re burning fats or whether your condition is getting better.

I’m a runner.

Again, it’s important to decide what you need for running. If you can get by with heart rate a time measuring, you can just pick basically any sport tester.

For interval training, we recommend more advanced sport testers that are specifically equipped for that; Garmin Forerunner 25 or Garmin Forerunner 235 Optic.

If you need to measure the elapsed distance and your speed, pick a sport tester with foot pod. The best models are Sigma RC 1209 or Sigma RC 14.11, which has a pedometer integrated inside the chest strap. Other good choices are Polar M400, Polar A300 and so on.

I do couple of sports and I’d like to measure speed and elapsed distance.

Thanks to the GPS technology, you can measure speed and elapsed distance basically at any outdoor activity. Unlike with food pod, you’re not limited only to walking or running. The most famous sport testers with GPS are from Garmin. The most accessible sport tester with GPS is Garmin Forerunner 25 which has a GPS integrated inside it. Other favourite models are Garmin Forerunner 15, Polar M400, and Garmin Vivoactive.

I’m a triathlonist.

Triathlon is very difficult on functions when it comes to sport testers. Sport tester must be able to measure heart rate in the water, connect external sensors like foot pod or cyclist sensors, and export data to PC. The basic problem is measuring heart rate in the water, which is something that most sport testers have problems with. The ideal choice for a triathlonist would be Polar V800 which was specifically designed for these purposes. It meets all of the conditions listed above, plus thanks to profiles (swimming, running, bike) it can run demanded functions and sensors just with switching the profile.

I’m a tourist/climber.

As a tourist, alpinist and climber you’ll appreciate altimeter. The combination of sport tester (heart rate measurer) and altimeter is not very common, therefore there’s only a few models to chose from. For example, Beurer PM 90. The altitude can be also measured  with some Garmins with GPS. For example, Garmin FR620.

If you need outdoor watch with compass, barometer, altimeter and heart rate measurer, the ideal choice could be Garmin Fenix3, Suunto Ambit3 Vertical or Garmin Tactix Bravo.

I’m a cyclist.

If you spend all your training on a bike and don’t use your sport tester during other sports, we recommend purchasing a cyclometer with heart rate measurer. Some of the favourite models are Sigma ROX or Polar M450. However, if you don’t want to be limited only to a bike and you’d rather have a sport tester in a form of watch, again you can pick almost any other sport tester. It depends on your expectations.

If none of the model examples is your case or if you’re just not sure with your selection, don’t hesitate to ask in the discussion.

978 thoughts on “How to choose sporttester?

 1. Kristýna

  Dobrý den, mohl/a byste mě prosím doporučit sporttester k aktivitám:
  -závodně se věnuji kolu (horské,XC)
  -nováček v triatlonu (doufám, že časem budu také závodit :) )
  -běh

  hlavně mě zajímá: GPS, VO2, multi-sport, kalorie, čas+vzdálenost, převýšení
  Zatím prohlížím: Suunto ambit3 vertical, Garmin fenix3, Garmin forerunner 230.
  Děkuji

  Reply
 2. Dominik

  Dobrý den, chtěl bych poradit při výběru sporttesteru, měl by mít GPS, TF (hrudní pás mi nevadí), zobrazení tepu v %,lap time a aby byl vhodný na extrémní překážkove běhy (Spartan race atd) kde je i voda ale i na běžné běhání a zacody. Kdyby jste mohli, tak bych rád levnější i dražší variant.
  Děkuji za odpověď.

  Reply
    1. Zuzka Post author

     Dobrý denn, Fénix2 se již nevyrábí. Nahradily je právě Fénix3. Dle mého se hodí spíše na pánskou ruku, jsou malinko větší díky množství funkcí, které má. GPS, mapy, navigaci, sportovní profily, outdoorové funkce jako výškoměr, barometr, kompas a také Wifi a smart funkce. Vybírat lze z několika variant třeba verze s hrudním pásem Garmin Fénix3 Performer nebo s kovovým páskem a odolným safírovým sklíčkem, které se nepoškrábe Garmin Fénix3 Sapphire.

     Reply
 3. skoky

  Dobrý den, chtěl bych poradit při výběru sporttesteru na běhání, který by mi ukázal přímo na displeji TF, uběhnuté km a min/km respektive rychlost, ale radši bych ten čas na kilometr. Hrudní pás mi nevadí, jestli by to šlo tak do 5000.
  Děkuji za odpověď.

  Reply
  1. skoky

   Ještě bych dodal, aby měřil intervalový trénink s údaji na kolo (lap), vzdálenost, tempo, tep..
   Děkuji.
   Přemýšlel sem nad Suunto Quest ale po přečtení recenze prý údaje na lap neměří.

   Reply
 4. Eva Štrbová

  Dobrý den, začínám s běhání a chůzi ( po trénují zhubnout )…..Chtěla bych si koupit sportester…..Půjčila jsem si sportester Sigma 10.11 od kamarádky na vyzkoušení. Bohužel hrudní pás na me nefunguje. Ať si ho zapnu nad prsa, pod prsa nebo přes prsa, tep mi nemeri. Co s tim ?….Mam velika ňadra , ale nejsem přeci jedna . Poradíte mi , prosim?

  Reply
 5. Kristýna

  Dobrý den,
  poprosila bych o radu s výběrem tepoměru. Zajímá mě pouze tepová frekvence – ideálně měřená na zápěstí, nechce se mi moc připlácet za ostatní funkce, které spíš nevyužiji. Pohybuji se spíš v nižší cenové kategorii.
  Předem děkuji za odpověď.
  Kristýna

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, bohužel sporttestery s měřením tepu na zápěstí jsou cenově dražší právě kvůli tomu. Levnější typ je např. Beurer PM 18, ale tam funguje pouze krátkodobé změření tepu. Jinak měření tepu na zápěstí má například Polar A360.

   Reply
 6. Roman

  Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem sporttestru. Chtěl bych aby zároveň monitoroval denní aktivitu, při běhu a na kole měřil pomocí hrudního pasu tep (GPS by byl bonus, není nutný), dále bych ho chtěl využít při měření tepu na beachvolejbale (hodinky nemůžou být na ruce – řešil bych pásem + hodinky pobliz – cca max vzdálenost do 20m, ale neznám dosah pouzitych technologi a kterou vybrat?) a v neposlední řadě bych chtěl, aby mě hodinky uměly vzbudit. Nějaký software ať už v mobilu nebo na PC mají asi všechny. Děkuji za pomoc s výběrem.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, zkusila bych Polar M400. Má všechny zmíněné funkce a navíc i GPS, to vše za velmi dobrou cenu. S dosahem Bluetooth do 20 m by neměl být problém. Skvělý je i Garmin vivoactive HR premium, tento sporttester funguej i jako smart hodinky s upozorněním. Má také GPS, hrudní pás. U obou sporttesterů lze navolit jakékoli další sporty. Budík mají oba přístroje.

   Reply
   1. Roman Tuma

    Děkuji moc za tipy. Jen ještě dotaz k těm POLARum – budou měřit teplotu při plavani? Případně uplavanou vzdálenost v bazénu a venku? Děkuji

    Reply
 7. Jana

  Dobrý den,také bych Vás ráda požádala o doporučení sporttestru nebo náramku. Náramek by se mi zamlouval více, ale nevím, jaké jsou přesně rozdíly. Ráda bych sporttester bez hrudního pásu s propojením přes PC. Používat bych ho chtěla na veškeré sporty ( běh, inliny, koně, turistika, švihadlo atd ..) Ráda bych, aby měřil tep, kalorie,případě tu, měřil vzdálenost, měl GPS.. Nejsem nijak extra velký sportovec, ráda bych zhubla, udržovala se a věděla, jakou aktivitu jsem vynalezla :)

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, ideální volba je pro vás Polar A360, jelikož se v něm snoubí náramek se sporttesterem a optickým snímačem tepu přímo v hodinkách. Nastavit si v aplikaci PolarFlow můžete jakékoli sporty, které po synchroznizaci budou v hodinkách.

   Reply
 8. Irena

  Dobrý den, prosím o radu který sporttester by jste mi doporučili. Jezdím na kole, koloběžce, chodím cvičit, běhat a ráda bych sledovala svoje aktivity bez potřeby hrudního pásu. Aby bylo možné sporttester připojit k PC, iPhonu a aby snímal tep přímo ze zápěstí. Pokud by bylo možné přímo poslouchat hudbu, bylo by to fajn, ale není to nutnost. Především prosím s českým návodem.

  děkuji za rady Irena

  Reply
 9. Zdenek Herzan

  Potreboval bych vedet, na jakem principu se pocitaji spalene kcal. Mam novy Garmin Forrerunner 920 XT a hodnoty kcal jsou polovicni proti předchozímu stejnému pristroji ( vymena po reklamaci) při stejnem nastaveni . Z ceho vypocet kcal vychazi? Nejake hodnoty kcal jsou zobrazovane i bez pouziti snimace tepu. Dik za odpověď, Zdenek Herzan

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den,
   abych pravdu řekla, netuším, na jakém principu měří kcal daný sporttester. Existuje několik názorů, jak se počítají spálené kcal, vychází se např. s konkrétní aktivity a nastavené hmotnosti, věku, pohlaví. Zkuste se podívat do nějakého fóra nebo možná směřovat otázku přímo na výrobce.

   Reply
 10. Veronika Kohoutová

  Dobrý den. Chci manželovi pořídit sporttester. Rád by zhubnul, celkově zlepšil kondici. Takže hodinky co by sledovaly celý den jeho aktivitu a bylo by možné propojit je s mobilem a PC, kde by mohl sledovat výsledky. Ze sportů dělá fotbal, floorbal, cyklistiku, plavání, chodí do práce pěšky.

  Reply
 11. Kristýna Pospíšilová

  Dobrý den, ráda bych koupila sporttester do 5 000 kč. Používala bych ho na běh, kolo, brusle, ale i do posilovny. Také bych chtěla aby měl funkci intervalového tréninku, měření kcal a spáleného tuku. Poradil byste mi prosím, který by byl vhodný?
  Předem děkuji za odpověď.
  Kristýna

  Reply
 12. Petr

  Dobrý den. Jaký sporttester mi doporučíte, když ho chci používat v létě na běh a kolo a hlavně v zimě na běžky. S tréninkovými cykly a GPS. Na ceně mi tolik nezáleží.

  Reply
 13. KATKA

  Dobrý den,

  prosím jaký typ by byl vhodný především na kolo a aby uměl měřit ujetou vzdálenost, popř. i kalorie. Spíše tedy tu vzdálenost v km… mohli byste mi prosím dát pár odkazů, vidím zde plno a nevím, jaký si vybrat…

  Děkuji moc :-)

  Hezký den

  Katka

  Reply
 14. Kamil

  Dobrý den,
  rád bych si koupil sporttester kolem 5000 Kč. Zvažuji jestli je lepší s hrudním pásem nebo s optickým senzorem. Používal bych jej na běh, kolo a kolečkové. Komunikace s telefonem není pro mě důležité. Důležitá je pro mě hlavně přesnost EKG, GPS a abych se mohl otestovat jak jsem na tom po fyzické stránce. Případně by mě zajímalo jak mám kvalitní spánek, protože na něj nemívám dost času. Díval jsem se na různé tipy a rozhoduju se mezi TomTom GPS Runner2 Cardio, Polar A360, Polar M400 HR, případně který jiný by jste mi doporučili.

  Předem děkuji za odpověď.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, osobně mám dobrou zkušenost s Polar A360. Monitoruje denní i noční aktivitu, měření tepu je opticky přímo v hodinkách. Nyní používám Garmin vivoactive – je možnost použití s hrudním pásem nebo též připojit optický snímač tepu. Přesnější měření bude mít hrudní pás, ale hodnoty jsou porovnatelné. Též měří celodenní aktivity.

   Reply
 15. Pavel

  Dobrý den.Mohli by jste mi poradit,jaký sporttester vybrat? Uprednostnuji predevsim chuzi.Denne nachodim 20 km.Chtel bych aby zaznamenaval vzdalenost,cas,kalorie,rychlost(přip.Kroky),dal se sparovat s PC a mel GPS.Dekuji,Pavel

  Reply
 16. Jana

  Dobrý den.
  Chtěla bych poradit ohledně kombinace hrudního pásu, hodinek a telefonu. Existuje hrudní pás který by komunikoval jak s telefonem s Androidem (respektive aplikací) a zároveň s hodinkami (když není možnost mít u sebe telefon)?
  Děkuji za odpověď Jana

  Reply
 17. Honza H.

  Dobrý den, chtěl bych si pořídit sporttester převážně pro sledování fitness aktivit. Rád posiluji s vlastní vahou,funkční trénink či klasickou posilovnu. Je mi jedno,zda bude snímat tep přes hrudní pas či zápěstí,důležitá je pro mne spolehlivost. Chěl bych vědět,kolik spálím kalorií, abych byl s tepovou frekvencí v nějaké určené zoně. Do budoucna plánuji využití pro kolo, inline brusle. Děkuji za typ.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, na trhu je hned několik variant sporttesterů, které vám budou vyhovovat. Pokud se bavíme o snímání tepu v hodinkách, super volba je například Polar A360 nebo Garmin Forerunner 235, oboje mám vyzkoušené a jsou spolehlivé co se naměřených údajů týče. Pokud byste uvažoval o snímání tepu s hrudním pásem, pak je vhodný Polar M400 nebo Suunto Ambit3 Vertical, který je už opravdu nadupaný funkcemi pro všechny možné sporty. Ovšem stejně dobrou službu vám poskytne i fitness náramek Garmin vivosmart optic.

   Reply
 18. Aleš Slavíček

  Dobrý den, mám od Vás sporttestery sigma 25.10 a druhý 15.11. u obou mi přestal fungovat zhruba po dvou letech hrudní pás. Hodinky fungují normálně, ale signalizují no signal pokud jde o TF Baterie jsem vyměnil a jinou závadu nenalezl. mám dva následné dotazy
  1) kam se mám obrátit na přezkoušení hrudního pasu
  2) je možné dokoupit nový pás a jaký a jak to je s nastavením u 25.10. kde je přenos kodovaný.
  Děkuji za odpověď.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den,

   přezkoušení hrudního pásu lze zajitit v servisu, nicméně po záruční lhůtě to bude již placená služba, tak bych spíše doporučila zakoupit nový hrudní pás se snímačem Sigma, nastavení a spárování bude stejné, jako postup u nově zakoupeného sporttesteru. Ke sportestteru Sigma PC 15.11 lze též zakoupit nový hrudní pás.

   Reply
 19. Juliána

  Potřebovala bych měřič vydaných kcal za celý den, abych mohla porovnávat energetický příjem a výdej. Příjem kcal si počítám.

  Reply
 20. Hana Dušková

  Dobrý den,
  můžete mi doporučit nejvhodnější variantu sporttestru. Použití na rychlostní kanoistiku, prý jde připevnit k lodi, dále pak běh, kolo, běžky a plavání.
  Děkuji Hanka

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, sporttester na rychlostní kanoistiku bohužel neznám, nemám s ním zkušenosti. Mohl by se ale použít sporttester, který měří vzdálenost a rychlost (s technologií GPS), pokud nepotřebujete měřit i další hodnoty. Co se týče ostatních sportů, tak doporučuji například Polar A360 nebo Garmin vivoactive .

   Reply
 21. Denis

  Dobrý den, hledám cenově přijatelný sporttester, který bych mohl užívat pro více sportů – posilovna, cyklistika, běh, plavání. Při cyklistice a běhu využívám smartphone a aplikaci STRAVA, proto hledám i sporttestr, který by doplňoval měřené údaje ze stravy.

  Moc děkuji za odpověď.

  Reply
 22. Martin

  Dobrý den, potřeboval bych tepoměr, do kterého bych si nastavil požadovanou tepovou frekvenci, např. 105 až 110 a tento tepoměr by mě vibracemi nebo akustickým signálem upozorňoval, zda mám přidat nebo ubrat. Chodím často v noci nebo uklízím věci po zahradě nebo třeba při tréniku na tenisu a nemám možnost sledovat displej hodinek. Existuje takový nějaký měřič ?

  Děkuji

  Reply
 23. Eliška

  Dobrý den,
  rozmýšlím se o koupi nějakého sporttesteru. Chtěla bych sporttester, aby uměl ukázat tepovou frekvenci hned na svém displeji (tj. ne později v mobilu) a aby uměl měřit tep bez hrudního pásu.
  Používala bych ho hlavně na chození, kolo, aerobic apod.

  Moc děkuji za odpověď.
  Eliška

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *