How to choose sporttester?

      978 Comments on How to choose sporttester?

How to pick a sport tester

The selection of sport testers is wide, there’s a lot of parameters and not everyone understands all of this. That’s why we’ll try to show it to you.

How to choose sporttester

Why do you need a sport tester?

If you’re not a professional athlete with a team of coaches and doctors, you can find it rather difficult to understand the impact of your training to your organism. You can train a little to accomplish your goals or you can train too much. If you overdo it, you can even harm yourself. And that’s why it’s good to use a sport tester while training. On a display, you can see your current heart rate which can help you to adjust the intensity of training. Most of sport testers also count calories, some even the percentage of fat from burned calories and many more interesting details. You can use them to even better optimization of you training and therefore even faster way of accomplishing your goals.

Sport tester can measure heart rate by several ways. However for sports, the most common way of measuring your heart rate is with a chest strap.

You can encounter sport testers that measure heart rate by touching a special space on the sport tester. You just put your finger on the dedicated spot and after five to ten seconds, your current heart rate is shown. This type of measuring isn’t suitable for dynamic sports. Imagine putting your finger on your watch while running, before you can see your heart rate. On top of that, the measuring happens only if you touch your watch. Sport testers like that are suitable for tourism.

Compared to that, measuring with a chest strap has several bonuses. A chest strap measures all the time, when it’s attached to your body. You don’t have to press anything. The data are transferred to the sport tester wireless. Therefore, you can see your current heart rate while training. Modern chest straps are comfortable and pleasant to wear. After a while of training, you barely know you‘re wearing it.

Measuring of heart rate is universal and it’s not dedicated just to specific sports.

You can use a sport tester while running, on a bike, on skates, while cross-country skiing, on ski, in a gym or even while kayaking. If you don’t need anything but measuring your heart rate, you can use basically any sport tester.

For those who want more information, there are several model situations.

I’m a beginner and I want cheap and good sport tester.

If you need only heart rate and calories measuring, there are many sport testers to choose from; the most favourite ones are Sigma PC15.11, Sigma PC 10.11, and Sigma PC 22.13.

I’m starting with training and mostly, I want to lose weight.

We recommend sport testers that can count the percentage of fat from burned calories. For example, Beurer PM 25 can’t do that, but it can tell you if you’re burning fats or whether your condition is getting better.

I’m a runner.

Again, it’s important to decide what you need for running. If you can get by with heart rate a time measuring, you can just pick basically any sport tester.

For interval training, we recommend more advanced sport testers that are specifically equipped for that; Garmin Forerunner 25 or Garmin Forerunner 235 Optic.

If you need to measure the elapsed distance and your speed, pick a sport tester with foot pod. The best models are Sigma RC 1209 or Sigma RC 14.11, which has a pedometer integrated inside the chest strap. Other good choices are Polar M400, Polar A300 and so on.

I do couple of sports and I’d like to measure speed and elapsed distance.

Thanks to the GPS technology, you can measure speed and elapsed distance basically at any outdoor activity. Unlike with food pod, you’re not limited only to walking or running. The most famous sport testers with GPS are from Garmin. The most accessible sport tester with GPS is Garmin Forerunner 25 which has a GPS integrated inside it. Other favourite models are Garmin Forerunner 15, Polar M400, and Garmin Vivoactive.

I’m a triathlonist.

Triathlon is very difficult on functions when it comes to sport testers. Sport tester must be able to measure heart rate in the water, connect external sensors like foot pod or cyclist sensors, and export data to PC. The basic problem is measuring heart rate in the water, which is something that most sport testers have problems with. The ideal choice for a triathlonist would be Polar V800 which was specifically designed for these purposes. It meets all of the conditions listed above, plus thanks to profiles (swimming, running, bike) it can run demanded functions and sensors just with switching the profile.

I’m a tourist/climber.

As a tourist, alpinist and climber you’ll appreciate altimeter. The combination of sport tester (heart rate measurer) and altimeter is not very common, therefore there’s only a few models to chose from. For example, Beurer PM 90. The altitude can be also measured  with some Garmins with GPS. For example, Garmin FR620.

If you need outdoor watch with compass, barometer, altimeter and heart rate measurer, the ideal choice could be Garmin Fenix3, Suunto Ambit3 Vertical or Garmin Tactix Bravo.

I’m a cyclist.

If you spend all your training on a bike and don’t use your sport tester during other sports, we recommend purchasing a cyclometer with heart rate measurer. Some of the favourite models are Sigma ROX or Polar M450. However, if you don’t want to be limited only to a bike and you’d rather have a sport tester in a form of watch, again you can pick almost any other sport tester. It depends on your expectations.

If none of the model examples is your case or if you’re just not sure with your selection, don’t hesitate to ask in the discussion.

978 thoughts on “How to choose sporttester?

 1. Zuzka

  Dobrý den,
  ráda bych se prosím zeptala na zkušenost s hodinkami, které měří tep optickým snímačem tepu na zápěstí. Koupila jsem si před cca dvěma měsíci Polar A360. Ze začátku se všechno zdálo být ok, ale postupem času zjišťuji, že hodinky špatně měří tep, jakmile mám zpocenou ruku. A pokud hodinky na ruce utáhnete, hýbete se a je trochu teplo, tak pod hodinkami ta ruka prostě zpocená je. Nejde ani tak o vyšší TF, ale vysloveně, jakmile je ruka pod hodinkami zpocená, hodinky ukazují čísla o 10-20 nižší TF. Sundám je, otřu hodinky i ruku a šup, TP vyletí na správná reálná čísla. Setkali jste se s tím prosím? Docela mě to mrzí, protože uplně levné ty hodinky nejsou, mám je nové a když to vezmu, tak mi v podstatě nevyhovují, protože ta čísla jsou velmi zkreslená. Samozřejmě je řešení to pod hodinkami utřít, ale dělat to každých 15 minut a kor třeba na kole je to opravdu nepraktické. Jsem z toho docela zklamaná .
  Moc díky za jakoukoliv reakci.
  Díky Zuzka

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, hodinky jsem osobně testovala skoro 3 měsíce a tep měřily celkem v pořádku. Samozřejmě optický snímač tepu nikdy nemůžete srovnávat s hrudním pásem, kde je měření přesnější. Zkuste hodinky reklamovat u prodejce, rozdíl může být max 2-3 tepy, ale ne desítky.

   Reply
   1. Zuzka

    Moc díky za info, Zuzko. A nestává se to třeba i u jiných značek? Někde jsem to na netu četla, respektive lidé to píší, jak mají zpocenou ruku, moc to nefunguje.
    Reklamaci asi zkusím, ale nevím jak moc bude úspěšná, těžko to doložit.
    Moc díky Zuzka

    Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, vhodný je jakýkoli sporttester s monitorem tepu se sportovním profilem chůze nebo běh. U většiny moderních sportterů lze již nastavit svůj vlastní profil a hodnoty, které má sledovat. Mají to například hodinky Polar

   Reply
 2. Petra Havlova

  Dobrý den. Často běhám a i dlouhé trasy /půlmarathony/ a chtěla bych nějaké hodinky i s GPS. Jestli by šli popř. propojit se Sports Tracker, kde si vše nahrávám. Děkuji.

  Reply
 3. Šimon

  Dobrý den,

  chtěl bych si pořídit levný sporttester s foodpadem, klíčové pro mě je, aby se dal propojit s aplikací Nikerun.
  Který byste mi doporučil(a)?
  Děkuji, Šimon

  Reply
 4. Michal Svoboda

  Dobrý den.
  Chtěl bych začít rekreačně běhat, hlavně z důvodu spálit nějaké ty tuky.
  Potřeboval bych poradit, jaký zvolit sporttester .
  Chtě bych , aby sporttester uměl měřit tep, uběhnutou vzdálenost, dobu běhu , a dále aby na něm šlo příp. nastavit i časový interval, po jehož uplynutí toto signalizuje ( např . nastavit si interval dvě minuty ,kde po spuštění , uplynutí této doby signalizuje uplynulý interval a toto se pořád opakuje …. ) .

  Chtěl jsem se zeptat, jestli tyto funkce umí i sporttester Sigma RS 1209 ?
  Popřípadě ,pokud mi doporučíte nějaký jiný ..?

  Moc děkuji.

  S pozdravem

  Svoboda

  Reply
 5. Adam

  Dobrý den, doporučíte mi prosím nějaký hrudní pár který mi bude přenášet informace do mobilu? Zajímají mě spálené kalorie, tuky a pod.. Kdyby na něj byla aplikace v češtině tak by to bylo o to lepší. Jezdím často na inlinech, na kole a občas běhám. Poradíte prosím který by pro mě byl vhodný? Děkuji za odpověď.

  Reply
 6. dušan

  dobrý den, prosím o radu.koupil jsem sporttestr TomTom a nemohu najít ke stažení program pro společné fungování s PC. přenos údaj pod mapy atd.děkuji za pomoc Dušan

  Reply
 7. Lenka

  Dobrý den, prosím o radu… chtěla bych nějaký jednoduchý a cenově dostupný sporttester – potřebuji, aby pracoval “samostatně” (bez návaznosti na mobil, připojení k internetu apod) a měl jednoduché ovládání. Využívat bych ho chtěla při kruhovém tréninku a běhu pro měření tepové frekvence. Sporttester by využívalo víc lidí nezávisle na sobě – je třeba ho vždy nějak nastavit pro konkrétního člověka? A ukládají se někam naměřená data – že by šla později např. stáhnout po PC (pokud by např. v rámci jednoho tréninku využilo sporttester více lidí), nebo se ukazuje pouze aktuální hodnota? Který model byste mi prosím doporučili? Moc děkuji za pomoc :-)

  Reply
  1. Zuzka Post author

   v Dobrý den, řešení je například takové, že si každý pořídí svůj hrudní pás na měření tepu Polar H7 a po připojení k PC se vyhodnotí výsledky každého zvlášť. Jinak by se vždy musely hodinky nastavit na konkrétního člověka a data se ukládají do hodinek a poté se dají stáhnout do PC. Pak už je v podstatě jedno, jaký sporttester vyberete, třeba Polar M400, funguje i bez mobilu.

   Reply
   1. Lenka

    Děkuji moc, jen toto řešení je pro nás příliš finančně náročné :-( Ty obyčejné spottestery (např. ty Sigma, co uvádíte ve Vašem článku), by šly na toto cvičení využít také? A jaké údaje se do spottesteru nastavují? Výška-věk-váha-pohlaví nebo je toho víc? Moc děkuji

    Reply
    1. Zuzka Post author

     Každý by si musel nastavit před cvičením svoje údaje, výška, váha, věk, pohlaví. V hodinkách se ukládá historie, ale vždy jen pro 1 osobu ( počítá se s tím, že hodinky používá 1 sportovec). Tak byste si to museli hlídat a zaznamenávat.

     Reply
 8. Zuzka I.

  Dobrý den, uvažuji nad Garmin Vivoactive, ale potřebuji vědět při sportu (jízda na koni) aktuální rychlost a ujetou vzdálenost. Jsou k dispozici tyto dvě informace na displayi u těchto hodinek? Děkuji

  Reply
 9. Fero

  Dobrý den uvažuji o koupi sporttesteru běžných vlastností + měření tepu – navíc by ale měl i trochu vypadat a tak jsem si vyhlédl “TomTom Runner 2 Cardio Black Anthracite” (model bez hudby) a napadají mě 2 otázky:
  1) bude vhodný jak pro chůzi/běh/jízdu na kole?
  2) nevadí že je měření tepu na ruce? četl jsem že oproti hrudnímu pásu je většinou měření zkreslené (pokud ano tak jak moc?).
  Děkuji za Váš názor :-)

  Reply
 10. Jiří Horák

  Dobrý den,
  potřeboval bych poradit s výběrem sporttesteru. Primárně ho chci využívat na spinningu, dále na kolo, běžky.
  Běžně nosím dioptrické brýle, ale na lekcích spinningu ne. Proto si nevím rady jaký sporttester vybrat právě s ohledem na upozornění překročení zóny tepové frekvence a zjištění aktuální tepové frekvence. Proto bych asi potřeboval sporttester s větším a čitelnějším displejem a s funkcí, která umožňuje zapnout trvalé podsvícení displeje.
  Rád bych využil i propojení s IOS.
  Děkuji za Vaši radu

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, trvalé posvícení displeje mají hodinky Suunto Ambit3, kde je spousta volitelných aktivit, dají se také přidávat další, dispej je dostatečně velký a přehledný a upozornění mají vibracemi.
   Já mám nyní Ambit3 Vertical a přesně takto je využívám.

   Reply
 11. ADAM

  Dobrý den,
  hledám vhodný sporttester. Mám požadavky GPS a výškoměr (chodíme i VH tůry). Stěžejně určen pro běh, kolo, běžky. Propojení s IOS. Bohužel mám poměrně značně úzké zápěstí a tak je pro mne třeba Fenix 3 od Garminu příliš velký. Je něco podobného v menší velikosti nebo od jiné značky, třeba SUUNTO. Můžete poradit 1-2 modely podle vás uživatelsky dobré. Měření tepu bych asi rovněž využil, ale není to 100% podmínka.
  Moc děkuji za radu.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, já momnetálně nosím Suunto Ambit3 Vertical a myslím si, že mám také malé zápěstí a sedí mi dobře. Co se týče funkcí, mají vše zmíněné, sportovních profilů je tam mnoho a dají se bez omezení přidávat. Tato varianta je i s hrudním pásem, dají se zakoupit i bez.

   Reply
 12. Karel

  Dobrý den,
  jsem rekreační běžec a cyklista (poslední dobou více běh) a rozhoduji se o koupi sporttesteru.
  Rozhoduji se mezi Polar 400, garmin FR 35 možná něco jiného.
  Hlavním požadavkem je kvalitní GPS (přesnost měřených hodnot -tempo)
  Měření tepu nepotřebuji v průběhu celého dne
  Kvalita webové aplikace
  Možnost stopek, interval. tréningů
  Spolehlivost
  ..
  Je možné s klidným srdcem doporučit konkrétní model?

  Reply
 13. Markéta

  Pěkný den,

  potrebovala bych poradit, jaký sporttester vybrat. Jsem dva měsíce po císařském řezu a chci zhubnout přebytečná kila. Před těhotenstvím jsem cvičila hodně, v těhotenství mi zůstalo pouze plavání. Věřím, že fyzičku rychle nabudu zpět a budu i jezdit na kole, běhat a plavat, takže bych chtěla sporttester, který mi bude stačit při všech těchto aktivitách a nezruinuje moji peněženku ;-) Mohli byste mi nějaký doporučit? Indoor aktivity u mě nepřevažují, ale sem tam si zajdu na běžecký pás nebo aerobik, kde mi však stačí určení tepové frekvence pro spalování a to snad zvládnou všechny sporttestery :-)

  Děkuji za radu a přeji příjemný den!

  Markéta

  Reply
 14. David

  zdravím, měl jsem sporttester sigma a používal jsem ho téměř rok, byli s ním stále problémy, vždy první tři kilometry měřil nereálné hodnoty, pak se srovnal, ale mělo to vliv na celkovém měření. Po roce již měří tak zmateně, že jsem ho vyhodil. Rád bych vás požádal o radu, který tester si mám koupit, aby opravdu byl spolehlivýl. Používám Stravu, měřím tep. intervaly, děkuji David

  Reply
 15. Daniel

  Dobry den,
  Mohl bych Vas poprosit o nazor a radu s vyberem sporttestru? Rad bych si poridil sporttester, bez hrudniho pasu, ktere bych pouzival prevazne k dennim aktivitam, mereni spanku, ale taky v lete na kolo a v zime na lyze. Nicmene rad bych aby vypadal spise jak hodinky, preci jen do kancelare a v obleku se hodi vice. Pomerne zajimave jsou Polar A360 ale hledam i jine, spise “elegantnejsi”. Znate nejake? Dekuji za odpoved

  Reply
 16. Soňa

  Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit. Chci sporttester jako pomoc při cvičení, protože potřebuji zhubnout. Našla jsem jako doporučení od vás Beurer PM 25, ale mě se více líbí a více splňuje mé představy (krokoměr, měřič tepu, kalorii, celodenní hlídání aktiviti a abych je mohla mít na ruce jako hodinky) Polar A360. Už jsem schlédla hodně videí a líbí se mi stále víc.
  Jen trochu váhám neboť není v čestině a nemám ani tak aktuální android na telefonu. Myslíte, že i člověk co anglicky nezvládá pochopí ovládání a i celodenní přehled přes počítač? Má k tomu být i nějaký program pro PC.
  Moc děkuji za pomoc a radu!

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, Polar A360 sice není v češtině, ale návod ano a je podrobný, lze snadno pochopit. Ovládání je jednoduché. Navíc webová aplikace PolarFlow je v češtině. Váš smartphone si můžete upgradovat- stáhnout a nainstalovat novější verzi androidu přímo od výrobce telefonu, neměl by to být problém.

   Reply
 17. Gabriela Pavlikova

  Dobry den,
  prosim o radu, jaky sporttester vybrat, pokud si chci nastavovat vlastni treninky a chtela bych mit moznost behat i intervalove treninky. Nejradsi bych nejaky sporttester, ktery ma trenikove plany prednastavene, alespon nektere. Mozna bych preferovala spise hrudni pas na mereni tepu, ale v predchozi reakci jste psali, ze i opticky snimac zvlada merit bez problemu.
  Moc dekuji,
  Gabina

  Reply
 18. Pavel

  Dobry den,
  jakym zpusobem probiha upozorneni na prekroceni zvolene tepove frekvence?
  Je mozne, aby me hodinky “udrzovaly” v nastavene TF a upozornily me na podkroceni i prekroceni.
  Diky,
  Pavel.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, záleží na typu a značce sporttesteru, některé mají zvukový signál při překročení, jako například Sigma PC 15.11, nebo Polar M400HR některé vibrační upozornění a zobrazení na displeji- třeba jako Garmin vivoactive. Skoro v každém sporttesteru lze nastavit požadovanou hodnotu a hodinky vás upozorní, pokud se budete pohybovat mimo tuto zónu.

   Reply
 19. Bendová

  Dobrý den, existují nějaké měřiče, které by při nesnímání respektive nenalezení tepu pípaly? Taková varianta monitoru dechu pro miminka – pokud nesnímá tep, tak pípá. Děkuji

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, takové zařízení bohužel neznám. Sporttestery mají akustické oznámení při překročení zóny tepové frekvence, ale ne, když tep nesnímá vůbec.

   Reply
 20. eva

  Dobrý den,
  prosím o radu, jaký sporttester vybrat, aby to byly jen “hodinky” na ruce, bez hrudního pásu, rychlá chůze, orbitrek, cvičení. Nepotřebuji měřit vzdálenosti, ale jen tepovku, děkuji.

  Reply
   1. Zuzka Post author

    Dobrý den,)jako hodinky fungují Polar A360, dají se propojit s telefonem (to mají už skoro všechny hodinky bez hrudního pásu), ale není to na sobě závislé, hodinky fungují i bez mobilu. Snímají tep ze zápěstí, bez hrudního pásu.

    Reply
 21. jana

  Dobrý den, chtěla bych příteli koupit sporttester. Přítel běhá, chodí do posilovny a jezdí na koloběžce. Přemýšlela jsem o Polar A360. Polar A360 nemá GPS, i tak by ale měl být schopen měřit vzdálenost. Můžete mi prosím napsat, zda Polar A360 je dostačující a v čem je u sporttesterů s GPS rozdíl, když i jiné měří vzdálenost a nemají GPS? děkuji

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, Polar A360 sice nemá GPS, ale vzdálenost měří, jen nebude tak přesná jako s GPS. Nicméně rozhodně to nejsou rozdíly o kilometry, sama jsem je testovala. Bez GPS nebudete mít přesně údaje o poloze a trase, ale vzdálenost se ukáže.

   Reply
 22. Lukáš

  Dobrý den. Jezdím na kole a chodím běhat. rád bych pořídil nějaký náramek/hodinky, které by šly propojit s aplikací ENDOMONDO. Jde mi hlavně o měření tepu při sportování.

  PS: nebráním se ořezané levné variantě

  Děkuji

  Reply
 23. Lenka Tučková

  Dobrý den,
  také bych potřebovala poradit. Chtěla bych pro přítele nějaký sporttester s měřením tepu a krokoměrem, potřeboval by to na fotbal. Tak jestli by jste mi poradila, jaký typ bude nejlepší.
  Děkuji

  Reply
 24. Ivana

  Dobry den,
  chcela by som pekne poprosit o nazor. Chcela by som si kupit sporttester, mala som predtym Polar, ale hrudny pas nejak prestal fungovat (ma na to uz aj narok :).Neviem sa rozhodnut ci s hrudnym pasom alebo bez. Nijak mi hrudny pas nevadi, akurat mi to pride praktickejsie bez neho. Ale dolezite je pre mna, aby hodinky bez hrudneho pasu merali rovnako kvalitne pulz ako s nim. Je v tom nejaky rozdiel?
  Dakujem pekne za odpoved

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, hrudní pás je vždy nejpřesnější měření, avšak i optické snímání tepu ze zápěstí je celkem přesné. Například Polar A360, který jsem sama testovala, měří velmi dobře a naměřené hodnoty v porovnání s hrudním pásem ( s modelem Polar M400) byly téměř totožné, rozdíl pár tepů.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *