Jak vybrat sporttester?

Nabídka sporttesterů je široká, parametrů je spousta a málo kdo je schopen se v tom orientovat. Proto se vás pokusíme provést výběrem.

K čemu je vlastně sporttester?
Způsoby měření tepu
Měření tepu je univerzální
Jsem začátečník a chci levný a kvalitní sporttester
Začínám cvičit a chci hlavně zhubnout
Jsem běžec
Dělám více sportů a chci měřit rychlost a vzdálenost
Jsem triatlonista
Jsem cyklista
Jsem turista/horolezec

K čemu je vlastně ten sporttester dobrý?
Pokud nejste zrovna profi sportovec s týmem trenérů a lékařů, můžete mít problém odhadnout dopad vašeho tréninku na organismus. Můžete trénovat málo, abyste dosáhli svých cílů, nebo naopak trénovat příliš. Pokud to přeženete, můžete si i ublížit. A proto je dobré při cvičení používat sporttester. Na displeji vidíte svou aktuální tepovou frekvenci, a podle ní můžete upravit intenzitu cvičení. Valná většina sporttesterů počítá také kalorie, některé i procento tuku ze spálených kalorií a mnoho dalších zajímavých údajů. Ty pak můžete využít k ještě lepší „optimalizaci“ tréninku, a tím i rychlejšího dosažení vašich cílů.

Sporttester dokáže měřit tep několika způsoby, nicméně pro sport je nejvíce používané měření tepu pomocí hrudního pásu.

Ještě se můžete setkat se sporttestery, které měří tep dotykem přímo na speciální ploše sporttesteru. Jednoduše přiložíte prst na určení místo na sporttesteru, a po 5 – 10 vteřinách se vám zobrazí aktuální tep. Tento typ měření však není vhodný pro dynamické sporty. Představte si jak si při běhu přikládáte prst na hodinky, než vám zobrazí tep. Navíc měření probíhá jen když se dotknete hodinek. Sporttestery tohoto typu jsou vhodné na turistiku.

Oproti tomu měření tepu s hrudním pásem má několik výhod. Hrudní pás měří po celou dobu, co jej máte připnutý na těle. Nemusíte nic mačkat. Data se přenáší do sporttesteru bezdrátově. Při cvičení tedy vidíte aktuální hodnotu tepu. Moderní hrudní pásy jsou pohodlné a příjemné na nošení. Po chvilce tréninku ani nevíte, že nějaký máte.

Měření tepu je velmi univerzální a není vázáno na určitý sport.
Sporttester využijete při běhu, na kole, na bruslích, běžkách, lyžích, ve fitku nebo klidně i na kajaku. Proto pokud nepotřebujete nic jiného, než měřit tep, můžete si vybrat prakticky jakýkoliv sporttester.

Banner Hodinky-sport.cz

Pro ty, kteří chtějí více, si uvedeme pár modelových situací.


Jsem začátečník a chci levný a kvalitní sporttester.
Pokud nemáte kromě měření tepu a kalorií další požadavky, je pro vás v nabídce spousta sporttesterů, nicméně nejoblíbenější jsou tyto: Sigma PC15.11Sigma PC 10.11, Sigma PC 22.13.

Začínám cvičit a chci hlavně zhubnout.
Vám bychom doporučili sporttestery, které dokáží vypočítat i procento tuku ze spálených kalorií. Například model Beurer PM 25, který sice neumí měřit procento tuku ze spálených kalorií, nicméně vám dokáže říct, jestli spalujete tuky, nebo už pracujete na zlepšení kondice.

Jsem běžec
Zde opět záleží na tom, co k běhání potřebujete. Pokud vám stačí měřit tep a čas, můžete si opět vybrat prakticky jakýkoliv sporttester.
Pro intervalový trénink doporučujeme pokročilejší sporttestery, které jsou pro intervalový trénink přímo vybavené – Garmin Forerunner 25 nebo Garmin Forerunner 235 Optic.
Pokud při běhu potřebujete měřit uběhnutou vzdálenost a rychlost běhu, pak si vyberte sporttester s footpodem. Jako nejlevnější varianta vychází Sigma RC 1209 nebo Sigma RC 14.11, která má krokoměr integrovaný přímo do hrudního pásu. Další dobrou volbou pak může být Polar M400, Polar A300 a další sporttestery.

Dělám více sportů a chtěl bych měřit rychlost a uběhlou/ujetou vzdálenost
Díky technologii GPS se dá měřit rychlost a ujetá vzdálenost prakticky při jakékoliv venkovní aktivitě. Nejste, jako u Footpodu (krokoměr), omezeni jen na chůzi či běh. Mezi nejznámější sporttestery s GPS patří modely značky Garmin. Nejdostupnějším sporttestrem s GPS je Garmin Forerunner 25, který má GPS integrovanou přímo v těle. Oblíbenými modely pak jsou Garmin Forerunner 15, Polar M400, Garmin vivoactive

Jsem triatlonista
Triatlon, co se sporttesterů týče, je velmi náročný na funkce. Sporttester musí umět měřit tep ve vodě, musí umět připojit externí senzory jako je footpod a cyklistické senzory, a exportovat data do počítače. Základní problém je měření tepu ve vodě, na kterém si většina sporttesterů „vyláme zuby“. Ideálním sporttesterem pro triatlonistu je Polar V800 který byl přímo pro tyto účely vyvinut. Splňuje všechny výše uvedené podmínky, a navíc díky profilům (plavání, běh, kolo) umí spustit požadované funkce a senzory jen přepnutím profilu.

Jsem turista/horolezec
Jako turista, alpinista či horolezec jistě oceníte funkci výškoměru. Kombinace sporttester (tedy měřič tepu) s výškoměrem není příliš častá, a tak na výběr máte pouze pár modelu. Například Beurer PM 90. Nadmořskou výšku jsou schopné vypočítat také některé Garminy s GPS. Například Garmin FR620.
Pokud potřebujete spíše outdoorové hodinky s kompasem, barometrem, výškoměrem, a k tomu i měřit tep, pak pro vás může být ideální Garmin Fenix3, Suunto Ambit3 vertical nebo Garmin Tactix Bravo.
garmin-fenix
Jsem cyklista
Pokud trávíte veškerý trénink na kole, a u jiných sportů sporttester nepoužijete, doporučuji zakoupit cyklopočítač s měřením tepu. Velmi oblíbené jsou například Sigma ROX nebo Polar M450. Pokud ale nechcete být vázáni jen na kolo a raději chcete sporttester ve formě hodinek, opět máte na výběr prakticky jakýkoliv sporttester. Záleží pak na tom, co od něj očekáváte.

Pokud jste se v žádném z výše popsaných modelových případu nenašli, nebo si nejste stále jistí svým výběrem, neváhejte se zeptat v diskuzi.
Banner Hodinky-sport.cz

940 thoughts on “Jak vybrat sporttester?

 1. Soňa

  Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit. Chci sporttester jako pomoc při cvičení, protože potřebuji zhubnout. Našla jsem jako doporučení od vás Beurer PM 25, ale mě se více líbí a více splňuje mé představy (krokoměr, měřič tepu, kalorii, celodenní hlídání aktiviti a abych je mohla mít na ruce jako hodinky) Polar A360. Už jsem schlédla hodně videí a líbí se mi stále víc.
  Jen trochu váhám neboť není v čestině a nemám ani tak aktuální android na telefonu. Myslíte, že i člověk co anglicky nezvládá pochopí ovládání a i celodenní přehled přes počítač? Má k tomu být i nějaký program pro PC.
  Moc děkuji za pomoc a radu!

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, Polar A360 sice není v češtině, ale návod ano a je podrobný, lze snadno pochopit. Ovládání je jednoduché. Navíc webová aplikace PolarFlow je v češtině. Váš smartphone si můžete upgradovat- stáhnout a nainstalovat novější verzi androidu přímo od výrobce telefonu, neměl by to být problém.

   Reply
 2. Gabriela Pavlikova

  Dobry den,
  prosim o radu, jaky sporttester vybrat, pokud si chci nastavovat vlastni treninky a chtela bych mit moznost behat i intervalove treninky. Nejradsi bych nejaky sporttester, ktery ma trenikove plany prednastavene, alespon nektere. Mozna bych preferovala spise hrudni pas na mereni tepu, ale v predchozi reakci jste psali, ze i opticky snimac zvlada merit bez problemu.
  Moc dekuji,
  Gabina

  Reply
 3. Pavel

  Dobry den,
  jakym zpusobem probiha upozorneni na prekroceni zvolene tepove frekvence?
  Je mozne, aby me hodinky „udrzovaly“ v nastavene TF a upozornily me na podkroceni i prekroceni.
  Diky,
  Pavel.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, záleží na typu a značce sporttesteru, některé mají zvukový signál při překročení, jako například Sigma PC 15.11, nebo Polar M400HR některé vibrační upozornění a zobrazení na displeji- třeba jako Garmin vivoactive. Skoro v každém sporttesteru lze nastavit požadovanou hodnotu a hodinky vás upozorní, pokud se budete pohybovat mimo tuto zónu.

   Reply
 4. Bendová

  Dobrý den, existují nějaké měřiče, které by při nesnímání respektive nenalezení tepu pípaly? Taková varianta monitoru dechu pro miminka – pokud nesnímá tep, tak pípá. Děkuji

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, takové zařízení bohužel neznám. Sporttestery mají akustické oznámení při překročení zóny tepové frekvence, ale ne, když tep nesnímá vůbec.

   Reply
 5. eva

  Dobrý den,
  prosím o radu, jaký sporttester vybrat, aby to byly jen „hodinky“ na ruce, bez hrudního pásu, rychlá chůze, orbitrek, cvičení. Nepotřebuji měřit vzdálenosti, ale jen tepovku, děkuji.

  Reply
  1. eva

   PS – bez nějakého propojení k „chytrým“ telefonům, čistě jeden přístroj, a to na ruce

   Reply
   1. Zuzka Post author

    Dobrý den,)jako hodinky fungují Polar A360, dají se propojit s telefonem (to mají už skoro všechny hodinky bez hrudního pásu), ale není to na sobě závislé, hodinky fungují i bez mobilu. Snímají tep ze zápěstí, bez hrudního pásu.

    Reply
 6. jana

  Dobrý den, chtěla bych příteli koupit sporttester. Přítel běhá, chodí do posilovny a jezdí na koloběžce. Přemýšlela jsem o Polar A360. Polar A360 nemá GPS, i tak by ale měl být schopen měřit vzdálenost. Můžete mi prosím napsat, zda Polar A360 je dostačující a v čem je u sporttesterů s GPS rozdíl, když i jiné měří vzdálenost a nemají GPS? děkuji

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, Polar A360 sice nemá GPS, ale vzdálenost měří, jen nebude tak přesná jako s GPS. Nicméně rozhodně to nejsou rozdíly o kilometry, sama jsem je testovala. Bez GPS nebudete mít přesně údaje o poloze a trase, ale vzdálenost se ukáže.

   Reply
 7. Lukáš

  Dobrý den. Jezdím na kole a chodím běhat. rád bych pořídil nějaký náramek/hodinky, které by šly propojit s aplikací ENDOMONDO. Jde mi hlavně o měření tepu při sportování.

  PS: nebráním se ořezané levné variantě

  Děkuji

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, pokud chcete propojit s aplikací Endomondo a měřit tep, pak by vám stačil pouze hrudní pás Polar H7, který to umí. Naměřené hodnoty se pak ukazují v aplikaci.

   Reply
 8. Lenka Tučková

  Dobrý den,
  také bych potřebovala poradit. Chtěla bych pro přítele nějaký sporttester s měřením tepu a krokoměrem, potřeboval by to na fotbal. Tak jestli by jste mi poradila, jaký typ bude nejlepší.
  Děkuji

  Reply
 9. Ivana

  Dobry den,
  chcela by som pekne poprosit o nazor. Chcela by som si kupit sporttester, mala som predtym Polar, ale hrudny pas nejak prestal fungovat (ma na to uz aj narok :).Neviem sa rozhodnut ci s hrudnym pasom alebo bez. Nijak mi hrudny pas nevadi, akurat mi to pride praktickejsie bez neho. Ale dolezite je pre mna, aby hodinky bez hrudneho pasu merali rovnako kvalitne pulz ako s nim. Je v tom nejaky rozdiel?
  Dakujem pekne za odpoved

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, hrudní pás je vždy nejpřesnější měření, avšak i optické snímání tepu ze zápěstí je celkem přesné. Například Polar A360, který jsem sama testovala, měří velmi dobře a naměřené hodnoty v porovnání s hrudním pásem ( s modelem Polar M400) byly téměř totožné, rozdíl pár tepů.

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *