Jak vybrat sporttester?

Nabídka sporttesterů je široká, parametrů je spousta a málo kdo je schopen se v tom orientovat. Proto se vás pokusíme provést výběrem.

K čemu je vlastně sporttester?
Způsoby měření tepu
Měření tepu je univerzální
Jsem začátečník a chci levný a kvalitní sporttester
Začínám cvičit a chci hlavně zhubnout
Jsem běžec
Dělám více sportů a chci měřit rychlost a vzdálenost
Jsem triatlonista
Jsem cyklista
Jsem turista/horolezec

K čemu je vlastně ten sporttester dobrý?
Pokud nejste zrovna profi sportovec s týmem trenérů a lékařů, můžete mít problém odhadnout dopad vašeho tréninku na organismus. Můžete trénovat málo, abyste dosáhli svých cílů, nebo naopak trénovat příliš. Pokud to přeženete, můžete si i ublížit. A proto je dobré při cvičení používat sporttester. Na displeji vidíte svou aktuální tepovou frekvenci, a podle ní můžete upravit intenzitu cvičení. Valná většina sporttesterů počítá také kalorie, některé i procento tuku ze spálených kalorií a mnoho dalších zajímavých údajů. Ty pak můžete využít k ještě lepší “optimalizaci” tréninku, a tím i rychlejšího dosažení vašich cílů.

Sporttester dokáže měřit tep několika způsoby, nicméně pro sport je nejvíce používané měření tepu pomocí hrudního pásu.

Ještě se můžete setkat se sporttestery, které měří tep dotykem přímo na speciální ploše sporttesteru. Jednoduše přiložíte prst na určení místo na sporttesteru, a po 5 – 10 vteřinách se vám zobrazí aktuální tep. Tento typ měření však není vhodný pro dynamické sporty. Představte si jak si při běhu přikládáte prst na hodinky, než vám zobrazí tep. Navíc měření probíhá jen když se dotknete hodinek. Sporttestery tohoto typu jsou vhodné na turistiku.

Oproti tomu měření tepu s hrudním pásem má několik výhod. Hrudní pás měří po celou dobu, co jej máte připnutý na těle. Nemusíte nic mačkat. Data se přenáší do sporttesteru bezdrátově. Při cvičení tedy vidíte aktuální hodnotu tepu. Moderní hrudní pásy jsou pohodlné a příjemné na nošení. Po chvilce tréninku ani nevíte, že nějaký máte.

Měření tepu je velmi univerzální a není vázáno na určitý sport.
Sporttester využijete při běhu, na kole, na bruslích, běžkách, lyžích, ve fitku nebo klidně i na kajaku. Proto pokud nepotřebujete nic jiného, než měřit tep, můžete si vybrat prakticky jakýkoliv sporttester.

Banner Hodinky-sport.cz

Pro ty, kteří chtějí více, si uvedeme pár modelových situací.


Jsem začátečník a chci levný a kvalitní sporttester.
Pokud nemáte kromě měření tepu a kalorií další požadavky, je pro vás v nabídce spousta sporttesterů, nicméně nejoblíbenější jsou tyto: Sigma PC15.11Sigma PC 10.11, Sigma PC 22.13.

Začínám cvičit a chci hlavně zhubnout.
Vám bychom doporučili sporttestery, které dokáží vypočítat i procento tuku ze spálených kalorií. Například model Beurer PM 25, který sice neumí měřit procento tuku ze spálených kalorií, nicméně vám dokáže říct, jestli spalujete tuky, nebo už pracujete na zlepšení kondice.

Jsem běžec
Zde opět záleží na tom, co k běhání potřebujete. Pokud vám stačí měřit tep a čas, můžete si opět vybrat prakticky jakýkoliv sporttester.
Pro intervalový trénink doporučujeme pokročilejší sporttestery, které jsou pro intervalový trénink přímo vybavené – Garmin Forerunner 25 nebo Garmin Forerunner 235 Optic.
Pokud při běhu potřebujete měřit uběhnutou vzdálenost a rychlost běhu, pak si vyberte sporttester s footpodem. Jako nejlevnější varianta vychází Sigma RC 1209 nebo Sigma RC 14.11, která má krokoměr integrovaný přímo do hrudního pásu. Další dobrou volbou pak může být Polar M400, Polar A300 a další sporttestery.

Dělám více sportů a chtěl bych měřit rychlost a uběhlou/ujetou vzdálenost
Díky technologii GPS se dá měřit rychlost a ujetá vzdálenost prakticky při jakékoliv venkovní aktivitě. Nejste, jako u Footpodu (krokoměr), omezeni jen na chůzi či běh. Mezi nejznámější sporttestery s GPS patří modely značky Garmin. Nejdostupnějším sporttestrem s GPS je Garmin Forerunner 25, který má GPS integrovanou přímo v těle. Oblíbenými modely pak jsou Garmin Forerunner 15, Polar M400, Garmin vivoactive

Jsem triatlonista
Triatlon, co se sporttesterů týče, je velmi náročný na funkce. Sporttester musí umět měřit tep ve vodě, musí umět připojit externí senzory jako je footpod a cyklistické senzory, a exportovat data do počítače. Základní problém je měření tepu ve vodě, na kterém si většina sporttesterů “vyláme zuby”. Ideálním sporttesterem pro triatlonistu je Polar V800 který byl přímo pro tyto účely vyvinut. Splňuje všechny výše uvedené podmínky, a navíc díky profilům (plavání, běh, kolo) umí spustit požadované funkce a senzory jen přepnutím profilu.

Jsem turista/horolezec
Jako turista, alpinista či horolezec jistě oceníte funkci výškoměru. Kombinace sporttester (tedy měřič tepu) s výškoměrem není příliš častá, a tak na výběr máte pouze pár modelu. Například Beurer PM 90. Nadmořskou výšku jsou schopné vypočítat také některé Garminy s GPS. Například Garmin FR620.
Pokud potřebujete spíše outdoorové hodinky s kompasem, barometrem, výškoměrem, a k tomu i měřit tep, pak pro vás může být ideální Garmin Fenix3, Suunto Ambit3 vertical nebo Garmin Tactix Bravo.
garmin-fenix
Jsem cyklista
Pokud trávíte veškerý trénink na kole, a u jiných sportů sporttester nepoužijete, doporučuji zakoupit cyklopočítač s měřením tepu. Velmi oblíbené jsou například Sigma ROX nebo Polar M450. Pokud ale nechcete být vázáni jen na kolo a raději chcete sporttester ve formě hodinek, opět máte na výběr prakticky jakýkoliv sporttester. Záleží pak na tom, co od něj očekáváte.

Pokud jste se v žádném z výše popsaných modelových případu nenašli, nebo si nejste stále jistí svým výběrem, neváhejte se zeptat v diskuzi.
Banner Hodinky-sport.cz

978 thoughts on “Jak vybrat sporttester?

 1. Kristýna

  Dobrý den, mohl/a byste mě prosím doporučit sporttester k aktivitám:
  -závodně se věnuji kolu (horské,XC)
  -nováček v triatlonu (doufám, že časem budu také závodit :) )
  -běh

  hlavně mě zajímá: GPS, VO2, multi-sport, kalorie, čas+vzdálenost, převýšení
  Zatím prohlížím: Suunto ambit3 vertical, Garmin fenix3, Garmin forerunner 230.
  Děkuji

  Reply
 2. Dominik

  Dobrý den, chtěl bych poradit při výběru sporttesteru, měl by mít GPS, TF (hrudní pás mi nevadí), zobrazení tepu v %,lap time a aby byl vhodný na extrémní překážkove běhy (Spartan race atd) kde je i voda ale i na běžné běhání a zacody. Kdyby jste mohli, tak bych rád levnější i dražší variant.
  Děkuji za odpověď.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, co se týče použití v extrémních závodech jako je Spartan, tak levnější modely bych nedoporučovala, jelikož displej se hned poškrábe. Volila bych značku Suunto nebo Garmin. Od Garminu Tactix Bravo a od Suunto například Ambit3 Vertical

   Reply
    1. Zuzka Post author

     Dobrý denn, Fénix2 se již nevyrábí. Nahradily je právě Fénix3. Dle mého se hodí spíše na pánskou ruku, jsou malinko větší díky množství funkcí, které má. GPS, mapy, navigaci, sportovní profily, outdoorové funkce jako výškoměr, barometr, kompas a také Wifi a smart funkce. Vybírat lze z několika variant třeba verze s hrudním pásem Garmin Fénix3 Performer nebo s kovovým páskem a odolným safírovým sklíčkem, které se nepoškrábe Garmin Fénix3 Sapphire.

     Reply
 3. skoky

  Dobrý den, chtěl bych poradit při výběru sporttesteru na běhání, který by mi ukázal přímo na displeji TF, uběhnuté km a min/km respektive rychlost, ale radši bych ten čas na kilometr. Hrudní pás mi nevadí, jestli by to šlo tak do 5000.
  Děkuji za odpověď.

  Reply
  1. skoky

   Ještě bych dodal, aby měřil intervalový trénink s údaji na kolo (lap), vzdálenost, tempo, tep..
   Děkuji.
   Přemýšlel sem nad Suunto Quest ale po přečtení recenze prý údaje na lap neměří.

   Reply
   1. skoky

    Děkuji, a ještě bych se chtěl zeptat na nějaký úplně základní pro přítelkyni kde by bylo měření TF, zón, TF v % a čas na lap, děkuji..

    Reply
 4. Eva Štrbová

  Dobrý den, začínám s běhání a chůzi ( po trénují zhubnout )…..Chtěla bych si koupit sportester…..Půjčila jsem si sportester Sigma 10.11 od kamarádky na vyzkoušení. Bohužel hrudní pás na me nefunguje. Ať si ho zapnu nad prsa, pod prsa nebo přes prsa, tep mi nemeri. Co s tim ?….Mam velika ňadra , ale nejsem přeci jedna . Poradíte mi , prosim?

  Reply
 5. Kristýna

  Dobrý den,
  poprosila bych o radu s výběrem tepoměru. Zajímá mě pouze tepová frekvence – ideálně měřená na zápěstí, nechce se mi moc připlácet za ostatní funkce, které spíš nevyužiji. Pohybuji se spíš v nižší cenové kategorii.
  Předem děkuji za odpověď.
  Kristýna

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, bohužel sporttestery s měřením tepu na zápěstí jsou cenově dražší právě kvůli tomu. Levnější typ je např. Beurer PM 18, ale tam funguje pouze krátkodobé změření tepu. Jinak měření tepu na zápěstí má například Polar A360.

   Reply
 6. Roman

  Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem sporttestru. Chtěl bych aby zároveň monitoroval denní aktivitu, při běhu a na kole měřil pomocí hrudního pasu tep (GPS by byl bonus, není nutný), dále bych ho chtěl využít při měření tepu na beachvolejbale (hodinky nemůžou být na ruce – řešil bych pásem + hodinky pobliz – cca max vzdálenost do 20m, ale neznám dosah pouzitych technologi a kterou vybrat?) a v neposlední řadě bych chtěl, aby mě hodinky uměly vzbudit. Nějaký software ať už v mobilu nebo na PC mají asi všechny. Děkuji za pomoc s výběrem.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, zkusila bych Polar M400. Má všechny zmíněné funkce a navíc i GPS, to vše za velmi dobrou cenu. S dosahem Bluetooth do 20 m by neměl být problém. Skvělý je i Garmin vivoactive HR premium, tento sporttester funguej i jako smart hodinky s upozorněním. Má také GPS, hrudní pás. U obou sporttesterů lze navolit jakékoli další sporty. Budík mají oba přístroje.

   Reply
   1. Roman Tuma

    Děkuji moc za tipy. Jen ještě dotaz k těm POLARum – budou měřit teplotu při plavani? Případně uplavanou vzdálenost v bazénu a venku? Děkuji

    Reply
    1. Zuzka Post author

     Teplotu měřit neumí. Bazén lze nastavit venkovní nebo vnitřní vč. vzdálenosti

     Reply
 7. Jana

  Dobrý den,také bych Vás ráda požádala o doporučení sporttestru nebo náramku. Náramek by se mi zamlouval více, ale nevím, jaké jsou přesně rozdíly. Ráda bych sporttester bez hrudního pásu s propojením přes PC. Používat bych ho chtěla na veškeré sporty ( běh, inliny, koně, turistika, švihadlo atd ..) Ráda bych, aby měřil tep, kalorie,případě tu, měřil vzdálenost, měl GPS.. Nejsem nijak extra velký sportovec, ráda bych zhubla, udržovala se a věděla, jakou aktivitu jsem vynalezla :)

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, ideální volba je pro vás Polar A360, jelikož se v něm snoubí náramek se sporttesterem a optickým snímačem tepu přímo v hodinkách. Nastavit si v aplikaci PolarFlow můžete jakékoli sporty, které po synchroznizaci budou v hodinkách.

   Reply
 8. Irena

  Dobrý den, prosím o radu který sporttester by jste mi doporučili. Jezdím na kole, koloběžce, chodím cvičit, běhat a ráda bych sledovala svoje aktivity bez potřeby hrudního pásu. Aby bylo možné sporttester připojit k PC, iPhonu a aby snímal tep přímo ze zápěstí. Pokud by bylo možné přímo poslouchat hudbu, bylo by to fajn, ale není to nutnost. Především prosím s českým návodem.

  děkuji za rady Irena

  Reply
 9. Zdenek Herzan

  Potreboval bych vedet, na jakem principu se pocitaji spalene kcal. Mam novy Garmin Forrerunner 920 XT a hodnoty kcal jsou polovicni proti předchozímu stejnému pristroji ( vymena po reklamaci) při stejnem nastaveni . Z ceho vypocet kcal vychazi? Nejake hodnoty kcal jsou zobrazovane i bez pouziti snimace tepu. Dik za odpověď, Zdenek Herzan

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den,
   abych pravdu řekla, netuším, na jakém principu měří kcal daný sporttester. Existuje několik názorů, jak se počítají spálené kcal, vychází se např. s konkrétní aktivity a nastavené hmotnosti, věku, pohlaví. Zkuste se podívat do nějakého fóra nebo možná směřovat otázku přímo na výrobce.

   Reply
 10. Veronika Kohoutová

  Dobrý den. Chci manželovi pořídit sporttester. Rád by zhubnul, celkově zlepšil kondici. Takže hodinky co by sledovaly celý den jeho aktivitu a bylo by možné propojit je s mobilem a PC, kde by mohl sledovat výsledky. Ze sportů dělá fotbal, floorbal, cyklistiku, plavání, chodí do práce pěšky.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, vyhovovat by mu mohly hodinky Polar A300 nebo A300 HR s hrudním pásem potřebným k měření tepu, případně pokud by vadil hrudní pás, tak Polar A360 s optickým snímáním tepu. Stejně dobře fungují Garmin vivoactive, jako Polar A360 fungují jako smart hodinky s upozorněním na nečinnost, notifikace SMS, volání atd.

   Reply
 11. Kristýna Pospíšilová

  Dobrý den, ráda bych koupila sporttester do 5 000 kč. Používala bych ho na běh, kolo, brusle, ale i do posilovny. Také bych chtěla aby měl funkci intervalového tréninku, měření kcal a spáleného tuku. Poradil byste mi prosím, který by byl vhodný?
  Předem děkuji za odpověď.
  Kristýna

  Reply
 12. Luboš

  Dobrý den,chtěl bych sporttestr vhodný pro běh,plavání a posilování v češtině. Můžete mi prosím nějaký doporučit?

  Reply
 13. Petr

  Dobrý den. Jaký sporttester mi doporučíte, když ho chci používat v létě na běh a kolo a hlavně v zimě na běžky. S tréninkovými cykly a GPS. Na ceně mi tolik nezáleží.

  Reply
 14. miro

  Dobry den, prosím o radu aky sportterter je vhodný na biatlon (zima , leto)?

  Reply
 15. Laca

  Zdravim,shanim sporttester do 5000kc predevsim na beh aby meril ubehnutou vzdalenost bez hrudniho pasu a nejlepe v CZ

  Reply
 16. KATKA

  Dobrý den,

  prosím jaký typ by byl vhodný především na kolo a aby uměl měřit ujetou vzdálenost, popř. i kalorie. Spíše tedy tu vzdálenost v km… mohli byste mi prosím dát pár odkazů, vidím zde plno a nevím, jaký si vybrat…

  Děkuji moc :-)

  Hezký den

  Katka

  Reply
 17. Kamil

  Dobrý den,
  rád bych si koupil sporttester kolem 5000 Kč. Zvažuji jestli je lepší s hrudním pásem nebo s optickým senzorem. Používal bych jej na běh, kolo a kolečkové. Komunikace s telefonem není pro mě důležité. Důležitá je pro mě hlavně přesnost EKG, GPS a abych se mohl otestovat jak jsem na tom po fyzické stránce. Případně by mě zajímalo jak mám kvalitní spánek, protože na něj nemívám dost času. Díval jsem se na různé tipy a rozhoduju se mezi TomTom GPS Runner2 Cardio, Polar A360, Polar M400 HR, případně který jiný by jste mi doporučili.

  Předem děkuji za odpověď.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, osobně mám dobrou zkušenost s Polar A360. Monitoruje denní i noční aktivitu, měření tepu je opticky přímo v hodinkách. Nyní používám Garmin vivoactive – je možnost použití s hrudním pásem nebo též připojit optický snímač tepu. Přesnější měření bude mít hrudní pás, ale hodnoty jsou porovnatelné. Též měří celodenní aktivity.

   Reply
 18. Pavel

  Dobrý den.Mohli by jste mi poradit,jaký sporttester vybrat? Uprednostnuji predevsim chuzi.Denne nachodim 20 km.Chtel bych aby zaznamenaval vzdalenost,cas,kalorie,rychlost(přip.Kroky),dal se sparovat s PC a mel GPS.Dekuji,Pavel

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, vyhovovat by vám mohl Garmin Forerunner 25 s GPS nebo také fitness náramek a sporttester v jednom Polar A360 – měří také vzdálenost, kroky a navíc i měří tep optickým snímačem přímo v hodinkách. Stejnou práci odvede i Sigma RC Move

   Reply
 19. Jana

  Dobrý den.
  Chtěla bych poradit ohledně kombinace hrudního pásu, hodinek a telefonu. Existuje hrudní pás který by komunikoval jak s telefonem s Androidem (respektive aplikací) a zároveň s hodinkami (když není možnost mít u sebe telefon)?
  Děkuji za odpověď Jana

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, velmi dobře funguje sporttester Polar, mám Polar M400 HR, který má v balení hrudní pás Polar H7 s Bluetooth a ten se spáruje i samostatně s aplikací v mobilu.

   Reply
 20. Honza H.

  Dobrý den, chtěl bych si pořídit sporttester převážně pro sledování fitness aktivit. Rád posiluji s vlastní vahou,funkční trénink či klasickou posilovnu. Je mi jedno,zda bude snímat tep přes hrudní pas či zápěstí,důležitá je pro mne spolehlivost. Chěl bych vědět,kolik spálím kalorií, abych byl s tepovou frekvencí v nějaké určené zoně. Do budoucna plánuji využití pro kolo, inline brusle. Děkuji za typ.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, na trhu je hned několik variant sporttesterů, které vám budou vyhovovat. Pokud se bavíme o snímání tepu v hodinkách, super volba je například Polar A360 nebo Garmin Forerunner 235, oboje mám vyzkoušené a jsou spolehlivé co se naměřených údajů týče. Pokud byste uvažoval o snímání tepu s hrudním pásem, pak je vhodný Polar M400 nebo Suunto Ambit3 Vertical, který je už opravdu nadupaný funkcemi pro všechny možné sporty. Ovšem stejně dobrou službu vám poskytne i fitness náramek Garmin vivosmart optic.

   Reply
 21. Aleš Slavíček

  Dobrý den, mám od Vás sporttestery sigma 25.10 a druhý 15.11. u obou mi přestal fungovat zhruba po dvou letech hrudní pás. Hodinky fungují normálně, ale signalizují no signal pokud jde o TF Baterie jsem vyměnil a jinou závadu nenalezl. mám dva následné dotazy
  1) kam se mám obrátit na přezkoušení hrudního pasu
  2) je možné dokoupit nový pás a jaký a jak to je s nastavením u 25.10. kde je přenos kodovaný.
  Děkuji za odpověď.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den,

   přezkoušení hrudního pásu lze zajitit v servisu, nicméně po záruční lhůtě to bude již placená služba, tak bych spíše doporučila zakoupit nový hrudní pás se snímačem Sigma, nastavení a spárování bude stejné, jako postup u nově zakoupeného sporttesteru. Ke sportestteru Sigma PC 15.11 lze též zakoupit nový hrudní pás.

   Reply
 22. Juliána

  Potřebovala bych měřič vydaných kcal za celý den, abych mohla porovnávat energetický příjem a výdej. Příjem kcal si počítám.

  Reply
 23. Ivana Matejickova

  Dobrý den, jaký sporttester je vhodný pro kulturistu do posilovny? Děkuji

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, v podstatě jakýkoli sporttester, můžete měřit tepovou frekvenci a délku aktivity, např. Polar M400 nebo Polar A360– zde si můžete podle libosti přidávat různé sportovní profily (i fitness). Vhodný je také Garmin vivoactive (ten používám já i do posilovny).

   Reply
 24. Ladislav Hynek

  Dobrý den,
  chtěl bych poradit s výběrem sporttesteru pro fotbalistu(ku) -měření rychlosti a uběhnuté vzdálenosti.
  Díky za radu

  Reply
 25. Hana Dušková

  Dobrý den,
  můžete mi doporučit nejvhodnější variantu sporttestru. Použití na rychlostní kanoistiku, prý jde připevnit k lodi, dále pak běh, kolo, běžky a plavání.
  Děkuji Hanka

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, sporttester na rychlostní kanoistiku bohužel neznám, nemám s ním zkušenosti. Mohl by se ale použít sporttester, který měří vzdálenost a rychlost (s technologií GPS), pokud nepotřebujete měřit i další hodnoty. Co se týče ostatních sportů, tak doporučuji například Polar A360 nebo Garmin vivoactive .

   Reply
 26. Denis

  Dobrý den, hledám cenově přijatelný sporttester, který bych mohl užívat pro více sportů – posilovna, cyklistika, běh, plavání. Při cyklistice a běhu využívám smartphone a aplikaci STRAVA, proto hledám i sporttestr, který by doplňoval měřené údaje ze stravy.

  Moc děkuji za odpověď.

  Reply
  1. Zuzka Post author

   Dobrý den, vhodný by mohl být například náramek Garmin vivosmart nebo pak Polar A360. Levnější modely většinou nemají sportovní funkci plavání nebo nejsou kompatibilní se smartphonem.

   Reply
 27. Ladislava

  Dobrý den,
  mohli byste mi, prosím, poradit, které sport testery by byly vhodné pro běh, kolo i turistiku?

  Děkuji

  Reply
 28. Martin

  Dobrý den, potřeboval bych tepoměr, do kterého bych si nastavil požadovanou tepovou frekvenci, např. 105 až 110 a tento tepoměr by mě vibracemi nebo akustickým signálem upozorňoval, zda mám přidat nebo ubrat. Chodím často v noci nebo uklízím věci po zahradě nebo třeba při tréniku na tenisu a nemám možnost sledovat displej hodinek. Existuje takový nějaký měřič ?

  Děkuji

  Reply
 29. Eliška

  Dobrý den,
  rozmýšlím se o koupi nějakého sporttesteru. Chtěla bych sporttester, aby uměl ukázat tepovou frekvenci hned na svém displeji (tj. ne později v mobilu) a aby uměl měřit tep bez hrudního pásu.
  Používala bych ho hlavně na chození, kolo, aerobic apod.

  Moc děkuji za odpověď.
  Eliška

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *